Batalionowa przeprawa w Wędrzynie

/ mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2438.html

  

W Wędrzynie podczas dwudniowych zajęć z taktyki żołnierze 1. Batalionu piechoty zmotoryzowanej przeprawili się na drugi brzeg jeziora Malcz, wykorzystując etatowy sprzęt i wyposażenie - informuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Organizowanie i pokonywanie przeprawy wodnej jest jednym z elementów programowego szkolenia realizowanego przez pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17. WBZ). Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań bojowych w terenie lesisto-jeziornym przez piechotę zmotoryzowaną - informuje oficjalny portal wielkopolskiej brygady. 

Zadaniem, które postawił przed pododdziałem dowódca batalionu, było opanowanie mostu oraz przyczółków jeziora Malcz. Do wykonania tego rozkazu niezbędne było przeprawienie się przez wskazany obiekt wodny. Praktyczne pokonanie przeszkody wodnej odbyło się z użyciem Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak, jak również przy wykorzystaniu łodzi oraz samodzielnie wpław. Nim jednak zmotoryzowani rozpoczęli forsowanie jeziora, zwiadowcy musieli rozpoznać teren działania piechoty. Po skrytym rozpoznaniu przyczółków na kanale, pluton rozpoznawczy przystąpił do przeprawy. Właściwe maskowanie oraz taktyczne działanie, spowodowało szybkie przeprawienie się na drugi brzeg. Następnie zwiadowcy rozpoznali drogę marszu do kolejnego przejścia przez kanał. Przemieszczając się poprzez trzcinę i zarośla pokonywali kanał w bród. Po rozpoznanej drodze i ubezpieczeniu przeciwległego brzegu w ślad za rozpoznaniem wyruszyli żołnierze 1. Batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej - czytamy. 

Nad zabezpieczeniem technicznym oraz zapewnieniem bezpieczeństwa podczas przeprawy czuwał plutonu rozpoznania inżynieryjnego z 5. Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 17. WBZ
Tagi

Wczytuję komentarze...


Klaster Morski rusza z pomocą szpitalom

/ agoengadryirawan76

  

Klaster Morski Pomorza Zachodniego rusza z akcją pomocy szpitalom. Sygnatariusze przedsięwzięcia apelują o wpłaty, które pozwolą na zakup potrzebnego sprzętu.

"Szanowni Państwo! Liczymy na Wasze serca i pomoc dla szpitala i służb, które z narażeniem własnego życia, ratują je innym. Ważna jest każda kwota" - napisali w komunikacie sygnatariusze akcji.

"W związku z nadzwyczajną sytuacją epidemiologiczną Klaster Morski Pomorza Zachodniego rusza z akcją wsparcia służb medycznych i szpitali zaangażowanych w ratowanie ludzkiego życia"

– podali przedstawiciele Klastra. Jak dodali, inicjatorom akcji wsparcie zadeklarował wojewoda zachodniopomorski.

Akcja pomocy odbywać się będzie w ścisłej współpracy i pod patronatem wojewody, który jest koordynatorem działań walki z pandemią w Zachodniopomorskiem – poinformowali.

Obecnie potrzebne są przede wszystkim respiratory, termometry bezdotykowe, środki ochrony osobistej i kombinezony, dlatego sygnatariusze akcji zdecydowali się na zbiórkę funduszy i przekazanie pieniędzy na ich zakup.

Sekretariat Klastra z uznaniem odnotowuje pozytywny odzew od uczestników konsorcjum, deklarujących chęć pomocy szpitalom, jak i wszystkim służbom zaangażowanym w walkę z COVID–19 – napisano w komunikacie.

Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji pomocy szpitalom, może wpłacić dowolną kwotę na specjalnie utworzone subkonto Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście PKO BP SA. "W walce z koronawirusem bardzo liczy się czas" – podkreślili organizatorzy akcji.

Na stronie www.polska-morska można znaleźć informacje o akcji i jej przebiegu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts