Legenda brytyjskiego aktorstwa w filmie o Katyniu

Mimo iż jest jedną z największych i najczęściej nagradzanych gwiazd brytyjskiej sceny teatralnej, to międzynarodową popularność Michael Gambon zdobył dopiero w wieku 64 lat, kiedy wcielił się w profesora magii Albusa Dumbledora w filmie „Harry Potter i Więzień Azkabanu”. Aktor zastąpił w tej roli zmarłego Richarda Harrisa, który dyrektora szkoły magii odgrywał w dwóch pierwszych częściach serii. Teraz aktora zobaczymy u boku Roberta Więckiewicza i Piotra Stramowskiego w filmie "Katyń - ostatni świadek".

 Na początku lat 70-tych Gambon ubiegał się o rolę Jamesa Bonda – postaci, która na lata definiuje każdego aktora, który się w nią wciela. Mimo, że Gambon był bliski zdobycia angażu, to wytwórnia nie chciała zatrudniać następnego mało znanego aktora po porażce filmu z Georgem Lazenbym. To niepowodzenie nie zraziło jednak młodego artysty, który przez lata występował na deskach teatrów w Dublinie, Londynie i Nowym Jorku, przy zachwycie publiczności i krytyków, którzy nazywają go „Wielkim Gambonem”. Jego zasługi dla krzewienia brytyjskiej kultury nie umknęły uwadze samej królowej, która w 1992 roku odznaczyła go Orderem Imperium Brytyjskiego. Dziś Michael Gambon ma na swoim koncie kilkanaście prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym nominację do Złotego Globu, za telewizyjny film „Na ścieżce wojennej”, dwie nominacje do Emmy oraz cztery zwycięskie statuetki BAFTA dla najlepszego aktora brytyjskiego.   

W 2015 roku aktor zakończył karierę sceniczną ze względu na postępujące problemy z pamięcią. Chociaż nie występuje już w teatrze, to jego talent nadal można podziwiać na wielkim ekranie. Do polskich kin wejdzie wkrótce thriller historyczny z jego udziałem. W filmie „Katyń – ostatni świadek” Michael Gambon występuje u boku polskich aktorów – Roberta Więckiewicza i Piotra Stramowskiego oraz swojego uzdolnionego rodaka, Alexa Pettyfera.

„Katyń – Ostatni świadek”, thriller historyczny w gwiazdorskiej obsadzie, odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II Wojny Światowej, czyli ukrywanej przez lata prawdy o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercowa alias Michała Łobody, próbuje dojść przyczyn przedwczesnej śmierci mężczyzny, do której doszło w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku. Inspiracją do napisania scenariusza stała się osobista historia reżysera – Piotra Szkopiaka, który w Katyniu stracił dziadka. Do polskich kin film wejdzie 11 maja.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, Kino Świat

#Michael Gambon #Piotr Stramowski #Robert Więckiewicz #Katyń - Ostatni świadek #Katyń

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo