W tym obrazie Matki Bożej zakochał się papież Franciszek

/ fot. www.museivaticani.va

  

Matka Boża Wybawicielka Ludu Rzymskiego - tak nazywa się obraz Maryi, przed którym szczególnie często modli się papież. Franciszek upodobał sobie tę ikonę do tego stopnia, że po powrocie z każdej zagranicznej podróży składa przed nią bukiet białych róż.

Historia samego obrazu owiana jest tajemnicą - nie wiadomo, kto go namalował, a historycy sztuki upatrują jego powstania w czasach starożytnych. Ikona zrobiła ogromne wrażenie na Jorge Bergoglio, jak tylko ten przybył do Watykanu. Do dziś Franciszek często modli się przed tym obrazem i składa pod nim bukiet róż po każdej zagranicznej podróży. Zdaniem niektórych, obraz przypomina wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. W Polsce rzymski wizerunek Maryi nazywany jest Matką Boską Śnieżną.

 

(przed renowacją -  fot. Wikipedia, domena publiczna)

Niedawno odnowiony obraz należy do najsłynniejszych ikon Wiecznego Miasta i znajduje się w bazylice Matki Bożej Większej w Kaplicy św. Pawła. Z wizerunkiem Matki Bożej Wybawicielki Ludu wiąże się też ciekawa anegdota. Według niej, jeszcze w czasach Grzegorza Wielkiego, obraz miał wybawić Rzymian od epidemii dżumy - stąd też wziął swoją nazwę. Ponad tysiąc lat później cudowny obraz po raz kolejny miał objawić swoją moc, tym razem ratując mieszkańców Rzymu od zarazy cholery.

Po odnowieniu - fot.  www.museivaticani.va

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, www.museivaticani.va

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja ws. zniesienia wiz dla Polaków!

Georgette Mosbacher / pl.usembassy.gov

  

„Do objęcia Polski programem bezwizowym zamierzam doprowadzić przed końcem swojej kadencji. Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r.” - taką deklarację złożyła dziś ambasador USA Georgette Mosbacher.

W rozmowie z Polsat News ambasador USA w Polsce zapytano, czy program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością jeszcze za jej kadencji.

Wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski.
- zadeklarowała Mosbacher.

Wyraziła też nadzieję, że stanie się to w tym roku.

Na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020.
- dodała.

Ambasador USA zwróciła się z prośbą do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wyjaśniła, że to pomoże obniżyć wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych 3 procent.

Pomóżcie mi w tym.
- zaapelowała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl