Pierwsi terytorialsi w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie

/ twitter.com/MON_GOV_PL

  

28 żołnierzy zostało dziś przyjętych do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacja batalionów powinna zakończyć się w 2020 r., a łącznie w regionie brygada ma liczyć ponad 2,5 tys. żołnierzy.

Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (ŚBOT) płk. Artur Barański wyjaśnił, że wszyscy przyjęci w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) żołnierze, to osoby, które jeszcze do niedawna służyły w wojsku zawodowym.

Swoim doświadczeniem pomogą oni szkolić żołnierzy WOT jesienią – dodał.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Główne zadania WOT w czasie pokoju mają polegać m.in. na przeciwdziałaniu i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. WOT mają też współdziałać z wojskami operacyjnymi, na czas wojny przewidziano dla nich wsparcie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, muszą być pełnoletni i niekarani.

Ich aktywność związana jest z wysiłkiem fizycznym, dlatego mile widziane jest, żeby ta kondycja fizyczna była na dobrym poziomie. Proszę się jednak nie zrażać, jeśli ktoś ma trochę za dużo kilogramów, to razem coś wymyślimy, żeby poprawić tę kondycję – powiedział Barański.

Zaznaczył, że 10. ŚBOT w Kielcach nie jest jeszcze gotowa do prowadzenia szkoleń, dlatego osoby przyjęte we wtorek w szeregi WOT dołączą do oddziałów w Lublinie i Rzeszowie.

Jesteśmy już po rozmowach z dowódcami i mamy takie zgody. Nasi żołnierze dołączą do szkoleń 8 i 16-dniowych w tych sąsiednich brygadach – przekazał Barański.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w trzecim etapie tworzenia WOT. Obecnie w jej skład wchodzi jedynie 101. batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Kielcach. W tym roku do 101. batalionu lekkiej piechoty ma zostać dołączonych ok. 700 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katastrofa Tu-22 w Rosji. Są ofiary

Tu-22M3 / By Alex Beltyukov - http://russianplanes.net/EN/ID56447, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17135636

  

W katastrofie rosyjskiego naddźwiękowego bombowca Tu-22M3, który rozbił się dzisiaj w obwodzie murmańskim na północy Rosji, zginęli trzej członkowie jego załogi. Czwarty został ranny i przebywa w szpitalu - poinformował w Moskwie resort obrony.

Według ministerstwa obrony, powracający z lotu szkolno-treningowego samolot wpadł w śnieżycę i dokonał niekontrolowanego lądowania w swej bazie koło Oleniegorska na Półwyspie Kola, 90 kilometrów na południe od Murmańska. Maszyna uległa destrukcji i zapaliła się. Bombowiec nie miał na pokładzie uzbrojenia.

Na miejscu zginęli drugi pilot i operator systemów elektronicznych, a jeden z dwóch rannych pozostałych członków załogi zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.

Powołując się na władze wojskowe agencja TASS podała, że przyczyną katastrofy był najprawdopodobniej błąd pilotażu, popełniony w trudnych warunkach atmosferycznych.

Samoloty Tu-22M3 (w kodzie NATO Backfire-C) określane są w Rosji jako bombowce dalekiego zasięgu, który jest jednak o połowę mniejszy niż w przypadku rosyjskich bombowców strategicznych - turbośmigłowego Tu-95 i naddźwiękowego Tu-160. Tu-22M3 przeznaczone są głównie do atakowania lotniskowców oraz innych dużych okrętów wojennych przeciwnika przy pomocy pocisków manewrujących z głowicami konwencjonalnymi lub nuklearnymi.

Jest to drugi w ostatnim czasie tragiczny wypadek w rosyjskim lotnictwie wojskowym. Dwa taktyczne bombowce najnowszej generacji Su-34 (w kodzie NATO Fullback) zderzyły się w piątek w powietrzu nad Morzem Japońskim w odległości 35 kilometrów od wybrzeża w trakcie lotu ćwiczebnego. Wszyscy czterej członkowie obu samolotów zdołali się katapultować, ale dwaj lotnicy ponieśli śmierć, jeden zaginął i tylko jeden się uratował. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl