Czy kurtyzany zdolne są do miłości? "Dama kameliowa" w Operze Narodowej

/ fot. Ewa Krasucka/ mat.pras.

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej wystawiany jest słynny balet „Dama kameliowa” Johna Neumeiera z muzyką Fryderyka Chopina. Meandry libretta nie są łatwe to zaprezentowania jedynie gestem i tańcem. A jednak. Można bez słów opowiedzieć o miłości. Tak samo, jak bez słów można kochać.

Czy kurtyzany zdolne są do miłości? Czy którykolwiek mężczyzna zdoła pokochać pannę lekkich obyczajów? Czy zazdrość ulegnie pod naporem miłości? Uczucie, które zrodzi się między Małgorzatą i Armandem przynosi kochankom jedynie ból i rozpacz. Ukojenie, które dają miłosne uniesienia, będzie za każdym razem zbyt krótkotrwałe. Serca kaleczyć się będą nieustannie. Miłość zmiesza się z nienawiścią. Bohaterowie im kochać się będą bardziej, tym bardziej będą samotni. Śmiertelna choroba Małgorzaty przyniesie kres tak samo pięknej miłości, jak i nieznośnym udrękom dusz. Nie pierwszy raz okazuje się, że najskuteczniejszym dostawcą spokoju potrafi być śmierć właśnie…

„Dama kameliowa” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, to wydarzenie niezwykłej, niekwestionowanej rangi. Polski Balet Narodowy wykonuje jedno z arcydzieł baletowych wszech czasów. Tym razem dzieje się to pod wodzą amerykańskiego reżysera i choreografa, legendy współczesnego baletu, Johna Neumeiera. Balet stworzono do muzyki Fryderyka Chopina. Potęga dzieła nie zachwieje się pod wpływem kilku potknięć tancerzy. Tragedie w libretcie zmagają się z ogromem piękna w realizacji. Efekt - niczym na scenie. Brak słów.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl