Szkolenie GRE odbyło się w Ośrodku Szkolenia Wodnego w Radomyślu nad rzeką San. Głównym jego celem było zgranie drużyn ewakuacji załóg i sprzętu oraz ćwiczenie współdziałania wszystkich sekcji. Podczas szkolenia ćwiczono różne scenariusze i warianty podejmowania akcji ratunkowej. Dodatkowym elementem szkolenia umiejętności operatorów była „walka” z prądem rzeki San, który znacznie utrudniał manewrowanie sprzętem oraz wykonywanie zadań ratunkowych — informuje oficjalny portal 16. Batalionu Saperów. 

W skład grupy weszły łodzie saperskie wraz z nurkami, transportery PTS-M, bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz Wozy Zabezpieczenia Technicznego, których zadaniem jest ewakuacja uszkodzonego w czasie przeprawy sprzętu do PZUS. W trakcie zajęć ćwiczono także różne warianty ewakuacji załóg i wozów bojowych — czytamy. 

Szkolenie GRE odbyło się przy pełnym zabezpieczeniu technicznym.  Dzięki profesjonalnemu wyszkoleniu żołnierzy kompanii technicznej 16. Bsap możliwe było przetransportowanie sprzętu do OCW Radomyśl. Zabezpieczenie transportu polegało na rozłożeniu na moście w m. Żabno gumowych podkładów pod gąsienice WZT-2 oraz ubezpieczenie samego przejazdu. Było to konieczne z uwagi na przekroczenie dozwolonej nośności mostu. Wóz zabezpieczenia przed mostem musiał zjechać z zestawu i przekroczyć most po gumowych podkładach, a następnie został  z powrotem załadowany na naczepę zestawu niskopodwoziowego i dowieziony w miejsce szkolenia — podaje portal 16. Batalionu.

Dwutygodniowe szkolenie zakończyło się certyfikacją Grupy Ratunkowo-Ewakuacyjnej, która weźmie udział w wrześniu br. w zabezpieczeniu przepraw 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w OSPWL w Wędrzynie — czytamy.