Wszystkie rzeczy zostały kupione przez stryja pani Marii,  Jerzego Starczewskiego, na aukcji w 1940 r.

Stryj jako producent filmowy w czasie wojny stracił swój sposób na życie (…), ostatnie grosze wydał na te eksponaty. Stryj umarł w 1979 r. i automatycznie te rzeczy w jego domu, w którym ja mieszkałam, przeszły pod moją opiekę. Dwanaście lat temu przyjechałam do Polski i przywiozłam to wszystko ze sobą.

 

– powiedziała.

Podkreśliła, że przekazując eksponaty MHP, wypełnia życzenie Jerzego Starczewskiego.

Jestem żoliborzanką, kocham Żoliborz, kocham Warszawę. Gdy dowiedziałam się, że zbiory będą w Cytadeli, to była wielka radość. Proszę mnie nie dziękować (...) ja jestem tylko pośredniczką, ogniwem, ale wierzę, że te rzeczy były z miłością przechowywane i w dobrym miejscu teraz się znajdą.

Kostro zwrócił uwagę, że wiele eksponatów do dziś znajduje się w zbiorach prywatnych. Pewna część trafiła do Muzeum Polskiego w Chicago.

Wśród podarowanych obiektów znalazły się m.in. stół zaprojektowany przez Jana Bogusławskiego z wyposażenia tzw. pokoju pani oraz naczynia ceramiczne twórców z kręgu warszawskiej ASP, m.in. Julii Kotarbińskiej, Lucy Brzezińskiej i Juliana Mickuna. Wśród darów znajdują się także wyroby rzemiosła regionalnego, tkaniny oraz wydawnictwa książkowe, m.in. „Kaczka dziwaczka” Jana Brzechwy z ilustracjami Franciszki Themerson, wyd. J. Mortkowicza z 1939 r.

Kostro przypomniał, że placówka gromadzi muzealia od 2006 r., ale proces pozyskiwania zbiorów przyśpieszył w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jesteśmy już blisko rozpoczęcia budowy naszej siedziby na Cytadeli. W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach akcji „Małe wielkie historie” uzyskaliśmy tylko jako darowizny prawie 10 tys. obiektów. W tej chwili mamy w sumie ok. 30 tys. obiektów. Znaczna część tego to darowizny, jest również sporo zakupów, jest sporo obiektów, które zostały nam przekazane dzięki współpracy z archeologami.

– powiedział dyrektor MHP.

Wystawa Światowa w Nowym Jorku pod hasłem „Budujemy Świat Jutra”, została otwarta 30 kwietnia 1939 r. W wystawie uczestniczyły 54 państwa, wśród nich Polska. Polski pawilon, który otwarto w 148. rocznicę proklamowania Konstytucji 3 maja, prezentował przyszłość oraz teraźniejszość kraju. Działał do wiosny 1940 r.