Wyłudzali pieniądze „na policjanta CBŚP”

/ policja.pl

  

Policjanci CBŚP zatrzymali 17 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się oszustwami metodą "na policjanta CBŚP". 13 zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór.

Według ustaleń policjantów CBŚP, podejrzani mogli wyłudzić ponad milion złotych. Może im grozić od 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymań doszło w minionym tygodniu. Funkcjonariusze CBŚP w Warszawie i najbliższych okolicach zatrzymali 17 osób. W ręce policjantów wpadł także szef grupy, 26-letni obywatel Polski Angelo M. Mężczyzna w chwili zatrzymania przebywał z 17-latką, która wykorzystywała dowód osobisty innej osoby, za co także usłyszała zarzut.

Policjanci zabezpieczyli telefony i laptopy mogące służyć do popełnienia oszustw, a także pieniądze i biżuterię, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą pochodzić z przestępstwa.

Zostanie to dokładnie sprawdzone w prowadzonym śledztwie

- powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Dodała, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Grupa miała rozbudowaną strukturę, w której każdy pełnił określoną rolę.

Wszystko wskazuje na to, że pieniądze pochodzące z przestępstw po podziale zysków transferowane były za granicę za pośrednictwem przekazów pieniężnych lub były wywożone przez kuriera

- dodała Jurkiewicz.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która nadzoruje śledztwo, prok. Marcin Saduś powiedział, że członkowie grupy podawali się za funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów, wprowadzając w błąd osoby starsze, iż prowadzona jest akcja, które ma ochronić ich pieniądze przed kradzieżą.

Następnie nakłaniali pokrzywdzonych do przekazania pieniędzy podejrzanym, którzy również przedstawiali się jako funkcjonariusze Policji lub kurierzy, bądź do pozostawiania ich w koszach na śmieci, skąd były zabierane przez członków grupy przestępczej

- powiedział Saduś.

Dodał, że w tej sprawie status podejrzanych mają 43 osoby.

Część z nich przyznała się do popełniania zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśniania pozwalające na wytypowanie i zatrzymanie kolejnych sprawców wyłudzeń - poinformował.

Policja przypomina, że nigdy jej funkcjonariusze nie prowadzą "telefonicznych akcji" ani nie proszą osoby postronne o przekazanie pieniędzy. Podkreśla, że w każdym przypadku, kiedy ktoś w ten sposób próbuje wyłudzić pieniądze, należy zgłosić sprawę na policję.

Metoda "na policjanta CBŚP" polega na tym, że sprawcy, dzwoniąc do pokrzywdzonych, podają się najczęściej za funkcjonariuszy policji rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie, proszą o pomoc w akcji. Rolą poszkodowanych jest przekazanie swoich pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi, lub pozostawienie ich w określonym miejscu. Zdarza się, że sprawcy jadą z pokrzywdzonym do banku po pieniądze, gdzie - jak przekonują - dojdzie do zatrzymania na gorącym uczynku "nieuczciwych bankowców".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojskowi planowali zamach stanu

flaga Wenezueli / pixabay.com/Clker-Free-Vector-Images

  

Władze Wenezueli poinformowały o aresztowaniu 27 wojskowych, podejrzanych o próbę zorganizowania zamachu stanu - poinformował Diosdado Cabello, przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego, organu lojalnego wobec prezydenta Nicolasa Maduro.

W północnym Caracas aresztowano 25 osób, dwóch żołnierzy zatrzymano w innym miejscu 

- powiedział dziennikarzom Cabello.

Wcześniej o aresztowaniu grupy wojskowych, którzy nawoływali do buntu, informowała Associated Press. Według tej agencji komunikat armii Wenezueli zdawał się potwierdzać doniesienia o rebelii w jednostce Gwardii Narodowej, która wywołała zamieszki w ubogiej dzielnicy Caracas, kilka kilometrów od pałacu prezydenckiego.

Według wojska o godzinie 2.50 czasu lokalnego (godz. 7.50 w Polsce) "mała grupa atakujących" z Boliwariańskiej Gwardii Narodowej ukradła "partię broni" na posterunku wojskowym w Petare w dzielnicy nędzy Caracas i uwięziła czterech żołnierzy.

Następnie grupa udała się do koszar w Cotiza, na północ od Caracas, gdzie nagrała film wideo, który rozpowszechniła na portalach społecznościowych. Na nagraniu buntownicy mówią, że nie uznają prezydenta Maduro i wzywają ludność do udzielenia im poparcia.

Siły policyjne i wojsko, rozmieszczone wokół koszar, użyły gazu łzawiącego wobec okolicznych mieszkańców, którzy przybiegli, by wesprzeć buntowników. Według mediów po aresztowaniu ci ostatni zostali przewiezieni do Fuerte Tiuna, głównego kompleksu wojskowego w kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl