Jubileusz arcybiskupa Głódzia. "Od początku swojej drogi zabiega o Polskę wolną, piękną i świętą"

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Dziś odprawiono mszę dziękczynną w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku z okazji 10. rocznicy objęcia przez abp. Sławoja Leszka Głódzia funkcji metropolity gdańskiego. - Od początku twojej pasterskiej drogi zabiegasz o Polskę wolną, piękną i świętą – powiedział w niedzielę biskup włocławski Wiesław Mering w homilii.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. posłowie PiS Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz prezes TVP Jacek Kurski. Wśród kapłanów uczestniczących we mszy był dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk. W kościele była obecna kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

- 10-lecie to już jest piękna perspektywa, pozwalająca dostrzec przewodnie motywy pasterskiej pracy. Otóż nie ma ważniejszych wydarzeń w życiu diecezji i Kościoła, kraju, w których zabrakłoby gdańskiego metropolity – podkreślił w homilii biskup Mering.

Dodał, że "fenomenem stałego zainteresowania" dla abp Głódzia "stała się Solidarność i jej historia".

- Ten ciągle ważny, może najważniejszy plan, wizja naszego kraju. Czy zdecydowane upamiętnianie losu Żołnierzy Wyklętych. Nie ma między nami chyba nikogo, kto nie zapamiętałby zdania, jakim ks. arcybiskup zaczął swoją homilię w czasie pamiętnych gdańskich uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka": zbyt długo czekałaś Inko, zbyt długo czekałeś Zagończyku. Podjąłeś się wtedy bardzo trudnej roli – tego, który pielęgnuje pamięć – zaznaczył.

Włocławski hierarcha zaznaczył, że pamięć historyczną trzeba "ciągle na nowo utrwalać i przekazywać kolejnym pokoleniom – całą, niezafałszowaną".

- Najwyższe uznanie, księże arcybiskupie, za rolę, jakiej w tej dziedzinie się podjąłeś – nadmienił.

- Ten nasz dzisiejszy, współczesny jazgot (polityczny – PAP) dowodzi, że miniony system nie umarł wszystek, że zadomowił się nieźle. Ostrzegał nas przed tym ks. Józef Tischner. Zadomowił się ten miniony system w naszych sercach, naszym myśleniu, a zwłaszcza w naszej moralności. Przypominam tę pracę i troskę (abp. Głódzia – PAP) o Polskę, bo chcę podkreślić, że właśnie ta postawa sprawia, że ksiądz biskup wkracza w ślady największych Polaków: świętego Jana Pawła II, o którego wiele lat swoją pracą ocierał się nasz jubilat w Rzymie, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego z jego pamiętnym przekazem "miłuję ojczyznę bardziej niż własne serce" oraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który ostatecznie, właśnie dla wolności, oddał swoje tak młode życie – powiedział biskup włocławski.

Podczas mszy sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odczytał list z życzeniami od Andrzeja Dudy.

- Arcypasterska posługa Księdza Arcybiskupa na Pomorzu jest kolejnym niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, które powierzył Ekscelencji Biskup Rzymu. Jak wcześniej, tak również na przestrzeni minionej dekady z niezmienną konsekwencją i odwagą stawał Ksiądz Arcybiskup w obronie najważniejszych prawd i zasad ewangelicznych, leżących u podstaw suwerennej, 1050-letniej tożsamości, kultury i państwowości polskiej – a także całej cywilizacji europejskiej. Pod zawołaniem Milito pro Christo (łac. walczę dla Chrystusa – PAP) wciąż toczy Ekscelencja pokojową walkę o duchowy i moralny ład w społeczności wiernych Kościoła, a przez to w całej naszej Ojczyźnie – napisał prezydent Duda.

- To trochę może i przesada – 10 lat to nie jest wielka rocznica, no ale miło, że ktoś pamięta – powiedział abp Głódź, dziękując m.in. za list od prezydenta RP.

Abp Sławoj Leszek Głódź został mianowany metropolitą gdańskim 17 kwietnia 2008 r. przez papieża Benedykta XVI. Zastąpił abp. Tadeusza Gocłowskiego (1931-2016), który zrezygnował z urzędu i został arcybiskupem seniorem. Uroczystą mszę ingresową abp Głódź odprawił w Katedrze Oliwskiej 26 kwietnia 2008 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To brzmi jak groźba. Senatorowie KO zapewniają, że „krzywdy zostaną osądzone i naprawione”

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Krzywdzące wyroki i postępowania komornicze w stosunku do zwykłych obywateli, na politykach Platformy nie robią większego wrażenia. Tysiące poszkodowanych, tysiące złamanych życiorysów i karier nie znaczy zdaniem senatorów Koalicji Obywatelskiej więcej niż rzekome represje w stosunku do reprezentantów "nadzwyczajnej kasty". Taki wniosek można wysnuć z działań grupy senatorów KO, która postanowiła bronić sędziów przeciwko rzekomym represjom. - Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone - głosi projekt uchwały.

W projekcie, którym w czwartek rano mają zająć się senackie komisje: Ustawodawcza i Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, senatorowie podkreślili, że wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej "jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji".

"W okresie zaledwie czterech lat zniszczony został autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany dokonane w odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa w znacznym stopniu uzależniły ten organ od władzy wykonawczej. Lekceważone są opinie i orzeczenia europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej. Jawnie dyskredytowane są wyroki Sądu Najwyższego. Niezawisłość sędziowska jest podważana, a sami sędziowie stali się obiektem rozmaitych agresywnych działań ze strony władzy. Instytucje państwowe, finansowane ze środków publicznych, prowadzą akcje dezawuowania sądów, a w wielu wypadkach konkretnych sędziów"

- czytamy w projekcie.

Oceniono w nim, że w wyniku tych działań Polska przestaje być uważana na arenie międzynarodowej za demokratyczne państwo prawa.

[polecam:https://niezalezna.pl/305621-najpierw-nadzwyczajna-kasta-a-teraz-wyrokow-sadowych-i-boskich-sie-nie-komentuje]

W projekcie przypomniano art. 173 konstytucji, który mówi, że "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”, oraz art. 178 mówiący, że "sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom".

Szkopuł w tym, że niektórzy sędziowie nie chcą orzekać stosując się właśnie do ustaw o których mowa w art. 178 konstytucji. To jednak senatorom KO chyba umknęło, w obliczu rzekomych "represji" wobec przedstawicieli "nadzwyczajnej kasty".

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej domaga się: po pierwsze - zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów; po drugie - zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze; po trzecie: zapewnienia sędziom bezpieczeństwa w pracy"

- zapisano w projekcie.

W projekcie Senat domaga się "uznania praw samorządu sędziowskiego do właściwego reprezentowania własnej grupy zawodowej", "wdrożenia rozstrzygnięć instytucji europejskich, w tym przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bez zbędnej zwłoki i fałszywych sugestii, iż są podejmowane na szkodę Rzeczypospolitej". Żąda ponadto "podjęcia pilnych działań celem realizacji uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r".

[polecam:https://niezalezna.pl/307530-dziedziczak-niektore-srodowiska-sedziowskie-chca-byc-zamknieta-kasta]

Senatorowie wyrazili uznanie m.in. dla takich sędziów jak Paweł Juszczyszyn, który rozpatrując apelację w sprawie cywilnej pomiędzy obywatelem, a funduszem inwestycyjnym postanowił zakwestionować legalność powołania sędziego w pierwszej instancji.

- Senat wyraża uznanie dla tych wszystkich sędziów, a także reprezentantów innych zawodów prawniczych, którzy odważnie, mimo gróźb i represji, przeciwstawiają się dewastacji wymiaru sprawiedliwości i często ponoszą z tego powodu dotkliwe konsekwencje"

- podkreślono w projekcie.

"Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone" - głosi projekt uchwały.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts