List papieża na 600-lecia prymasostwa w Polsce

Katedra gnieźnieńska / By Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19079830

  

Ojciec Święty napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, którego już wcześniej mianował swym specjalnym wysłannikiem do Gniezna na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce. Odbędą się one 29 kwietnia.

- Pragnę – pisze Papież - przy tej okazji przypomnieć św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który pełen prawdziwie apostolskiego ducha, niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił

Franciszek przypomina, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas Soboru w Konstancji. Prymasa Anglii i Walii prosi, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu umiłowanemu narodowi polskiemu. Poleca mu także, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła, że mają się radować, bo choć teraz muszą jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak, kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy.

Misję kard. Nicholsa w Polsce Franciszek zawierza wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, św. Jana Pawła II i wszystkich świętych i błogosławionych, którzy słowem i czynem świadczyli o Chrystusie Odkupicielu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zoll bryluje u Olejnik. Chce odsuwać PiS od władzy i straszy: „To się skończy tragedią”

prof. Andrzej Zoll / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dwaj profesorowie – Andrzej Zoll i Marcin Matczak pojawili się w programie Moniki Olejnik i niemalże z marszu przeszli do ataku na PiS i jeden przez drugiego prześcigali się w krytykowaniu rządu Mateusza Morawieckiego. Zaczęło się co prawda od komentowania bieżących wydarzeń dotyczących Łukasza Piebiaka, wystarczyła jednak zaledwie chwila, żeby Zoll sformułował apel o „odsunięcie od władzy tych, którzy teraz rządzą”.

W związku ze złożoną przez wiceministra sprawiedliwości rezygnacją z zajmowanego stanowiska, premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że przyjmuje dymisję Łukasza Piebiaka.

„Ze względu na pewne okoliczności, które wystąpiły taka decyzja ze strony pana ministra Piebiaka została podjęta i ja tę dymisję przyjmę”.
- zapewnił premier.
 
W poniedziałek Onet.pl opisał kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceminister Piebiak zawarł z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, materiałów, które miały służyć kompromitowaniu sędziów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra Piebiaka.  Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział pozew przeciwko Onetowi i wyjaśnieni całej sprawy na drodze sądowej.
[polecam:https://niezalezna.pl/284428-jak-ziobro-zareagowal-na-sprawe-piebiaka]
 
Tymczasem odnosząc się do publikacji portalu Onet.pl rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości stanowczo zdementował doniesienia o rzekomym zatrudnieniu w resorcie i współpracy z ministerstwem hejterki.
[polecam:https://niezalezna.pl/284435-hejterka-zatrudniona-w-ministerstwie-rzecznik-resortu-stanowczo-dementuje]

Nie przeszkodziło to prof. Andrzejowi Zollowi i prof. Marcinowi Matczakowi wytoczyć przeciwko rządowi najcięższe działa. W pewnym momencie były Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego wezwał do konieczności odsunięcia od władzy Prawa i Sprawiedliwości.

Trzeba wygrać wybory i odsunąć od władzy tych, którzy teraz rządzą, bo to się skończy tragedią.
- mówił prof. Andrzej Zoll w „Kropce nad i”.
 
Z kolei prof. Marcin Matczak postanowił podzielić się z Moniką Olejnik oraz widzami TVN24 swoją teorią w sprawie Piebiaka.

Jest mało prawdopodobne, że ta sprawa jest wyłącznie aktywnością tylko tej pani i wiceministra [...] Kto ma nadzorować to śledztwo? Prokurator generalny, który też jest wymieniony w rozmowie?
- mówił Matczak.
[polecam:https://niezalezna.pl/266349-oto-autorytet-opozycji-teraz-nie-tylko-od-prawa-ale-i-od-twittera-juz-zapomnial-co-sam-pisal]

Wtórował mu Andrzej Zoll.

Ziobro nie widzi potrzeby podania się do do dymisji, ale tę potrzebę powinien widzieć premier
- przekonywał były Rzecznik Praw Obywatelskich.
 
Z kolei Matczak poszedł jeszcze dalej.

W Polsce prawo nie obowiązuje, to nie ma znaczenia, że prezydent i prezes Kaczyński są doktorami prawa. Ci ludzie stawiają się ponad prawem.
 - grzmiał w programie Moniki Olejnik.
[polecam:https://niezalezna.pl/277844-matczakowi-przypomniano-skandaliczny-wpis-na-twitterze-profesor-zapowiedzial-proces]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl, TVN24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl