W niedzielę początek Światowego Tygodnia Modlitw o Powołania. Kościół przedstawia statystki dot. duchownych

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczyna się 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele powszechnym. "Rozeznawać, żyć powołaniem Pana" – to tytuł tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

pixabay.com/CC0/Senlay

"Nie jesteśmy zanurzeni w przypadkowości, ani pociągani serią chaotycznych wydarzeń, ale przeciwnie, nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania!"

- napisał Franciszek w orędziu na 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Nawiązuje w nim do zaplanowanego na październik synodu biskupów, który będzie poświęcony młodzieży oraz rozeznawaniu powołania.

"Przy tej okazji będziemy mogli zgłębić, w jaki sposób w centrum naszego życia mieści się powołanie do radości, które kieruje do nas Bóg i w jaki sposób jest to plan Boga wobec mężczyzn i kobiet każdego czasu"

– czytamy w papieskim przesłaniu.

Papież Franciszek pisze w nim, że w każdym powołaniu chodzi o "słuchanie, rozeznawanie i życie". Zachęca, by nastawić się na głębokie wsłuchiwanie się w słowo i życie Chrystusa, "zwrócić uwagę także na szczegóły naszej codzienności, nauczyć się odczytywania wydarzeń oczyma wiary i pozostawania otwartymi na niespodzianki Ducha Świętego". Podkreśla, że także dzisiaj bardzo potrzebujemy rozeznania i proroctwa.

"Każdy chrześcijanin powinien być w stanie rozwijać umiejętność 'czytania w swoim' życiu i zrozumienia gdzie i do czego wzywa go Pan, by kontynuował Jego misję"

– pisze papież.

Na zakończenie orędzia zachęca do podjęcia "ryzyka wyboru".

"Pan nadal dziś powołuje do pójścia za Nim. Nie wolno nam czekać, aż będziemy doskonali, żeby odpowiedzieć naszym wielkodusznym 'oto jestem', ani też przerażać się naszymi ograniczeniami i grzechami, ale musimy przyjąć z otwartym sercem głos Pana"

– pisze papież Franciszek w orędziu.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania rozpocznie Tydzień Modlitw o Powołania. Jak co roku, do polskich parafii trafiły przygotowane specjalnie na ten czas materiały duszpasterskie.

"Każdy z nas potrzebuje łaski Boga, aby nasze starania o dzieło powołań przynosiło owoce Boga […] Nie możemy zapomnieć, że nie wystarczą tylko ludzkie strategie i swoista działalność rekrutacyjna. Nieustannie powinniśmy rozważać i dojrzale przeżywać słowo Jezusa Chrystusa"

– napisał we wprowadzeniu do nich delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk.

Podkreśla w nim, że Tydzień Modlitw o Powołania ma szczególne znaczenie.

"Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o przygotowaniach do XV Synodu Biskupów, który całej wspólnocie Kościoła przypomina o odpowiedzialności za młodych przeżywających wiarę i podejmujących rozeznanie swojego powołania. Z troską o to ważne dzieło będziemy przeżywać 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a później kolejne dni naszej dogłębnej refleksji i szczerej modlitwy"

- napisał w słowie wstępnym bp Solarczyk. Dodaje jednocześnie, że "nie chcemy zmarnować czasu, jaki daje nam Pan, abyśmy z coraz większą dojrzałością potrafili przeżywać prawdę, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym. Każdy z nas potrzebuje łaski Boga, aby nasze starania o dzieło powołań przynosiło owoce Boga. Tak bardzo chcielibyśmy, aby nasze świadectwo wiary i przeżywanego powołania zapaliło ogień miłości Boga w młodych sercach".

Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń poinformował, że w 2017 r. 2163 kandydatów do kapłaństwa przygotowuje się w 42 strukturach diecezjalnych, w tym 730 na etapie studiów filozoficznych, 1310 studiów teologicznych oraz 123, którzy przerwali studia. Dodatkowo 256, którzy jeszcze nie rozpoczęli formacji, ale planuje wstąpić do seminarium diecezjalnego. Z kolei 727 kandydatów przygotowuje się we wspólnotach życia konsekrowanego - w zakonach.

Zgodnie z danymi statystycznymi z września 2016 r., najwięcej kandydatów zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w diecezji tarnowskiej – 36. Drugie miejsce zajął Poznań i Katowice, gdzie zgłosiło się ich po 20. Z kolei najmniej chętnych było w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, sosnowieckiej, gnieźnieńskiej, elbląskiej i bydgoskiej.

Wśród męskich instytutów życia konsekrowanego największym zainteresowaniem młodych z Polski cieszył się zakon franciszkanów, gdzie zgłosiło się 30 kandydatów i zakon dominikanów, gdzie było 27 chętnych do postulatu, a także franciszkanie konwentualni z 24 kandydatami. Nieco mniej w ub.r. mieli kapucyni (19) oraz jezuici salezjanie (po 18). Łącznie w Polsce jest 1633 zakonników, w tym na pierwszym roku formacji 181, zaś w nowicjacie 234.

Jeśli chodzi o zgromadzenia żeńskie czynne, to obecnie w kraju jest 18 195 sióstr w 104 instytutach. W ub.r. do postulatu zgłosiło się 211 kandydatek, zaś formację w nowicjacie kontynuuje 220.

W Polsce są też 83 żeńskie klasztory kontemplacyjne należące do 13 rodzin zakonnych. Żyją w nich 1303 mniszki, w tym najwięcej u karmelitanek (28 domów), bernardynek (9 domów) oraz klarysek od Wieczystej Adoracji (8 domów).

Wzrost liczby księży zanotowano w Afryce (o 29 procent) i w Azji (o prawie 23 procent).

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#powołania #osoby duchowne #duchowni #księza #zakonnicy #Tydzień Modlitw o Powołania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo