Brytyjskie media: Ustalono podejrzanych o atak na Skripalów. Podano, gdzie teraz przebywają

Z odtajnionego niedawno przez rząd Wielkiej Brytanii dokumentu wynika, że kraj ma dowody na to, że Rosja przez co najmniej pięć lat miała nieuprawniony dostęp do e-maila Julii Skripal. Jak podaje „The Telegraph” – powołując się na źródła zbliżone do śledztwa, brytyjska policja zidentyfikowała osoby podejrzane o atak chemiczny na Skripalów.

facebook.com

Doradca brytyjskiej premier ds. bezpieczeństwa narodowego Mark Sadwell zaznaczył, że Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej potwierdziła, że w marcowym ataku na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę Julię użyto produkowanej przez Rosję substancji Nowiczok.

Dodał, że "dysponują informacjami, że rosyjski wywiad interesował się Skripalami co najmniej od 2013 roku, kiedy konto poczty elektronicznej należące do Julii stało się celem ataku specjalistów ds. użycia technologii, pracujących dla rosyjskich służb wojskowych GRU".

Najnowsze informacje na temat podejrzanych o atak podało „The Telegraph”. Według gazety, policja i agencje wywiadowcze zidentyfikowały kluczowych podejrzanych w próbie zamachu na Siergieja Skripala i jego córkę Julię.

Jak czytamy, osoby odpowiedzialne za zamach prawdopodobnie są w Rosji.

Śledczy sprawdzali osoby podróżujące z i do Wielkiej Brytanii, oraz przejrzeli monitoring w Salisbury – gdzie doszło do ataku. W ten sposób zidentyfikowano podejrzane osoby. Policja z nagrań z miejskiego monitoringu odczytała również numery rejestracyjne samochodu, którego używali podejrzani.

„The Telegraph” podało, że ogromnym przełomem w śledztwie, które prawdopodobnie potrwa jeszcze wiele miesięcy, była identyfikacja kluczowych osób po ataku na Skripalów.

Rzeczniczka policji nie potwierdziła informacji podanych przez gazetę.

4 marca Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, i jego córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury na południowym zachodzie Anglii. W toku śledztwa brytyjskie władze uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok.

Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.

 

Źródło: niezalezna.pl, rmf24.pl, telegraph.co.uk

#Rosja #Wielka Brytania #atak chemiczny #Julia Skripal #Siergiej Skripal

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo