Nowy bat na przestępców – „Pakiet Bezpieczny Polak”. Już wkrótce poznamy szczegóły zmian w kodeksie karnym

/ Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

Pakiet Bezpieczny Polak – jak dowiedziała się „Codzienna”, tak roboczo mają się nazywać nowe przepisy w prawie karnym. Szczegóły projektu, nad którym pracował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, mają być przedstawione na początku przyszłego tygodnia.

Chcemy, by można było orzec karę od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności, radykalnego zaostrzenia kary za przestępstwa gospodarcze. Intencją wprowadzania tej zmiany jest danie państwu możliwości bardziej elastycznej reakcji na zło popełniane przez przestępcę. Taka prosta filozofia przyświeca temu nowemu projektowi zmiany w kodeksie karnym

– mówił podczas ubiegłotygodniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Zmiany mają dać również szansę tym, którzy popełnili przestępstwo pierwszy raz. 

Pokażemy, że państwo jest w stanie dostrzegać sprawców, którzy nie są zdemoralizowani – dodał minister.

Wspomnianą szansą ma być skrócenie czasu pozbawienia wolności do 14 dni, ale pod warunkiem że będzie to kara orzekana bezwzględnie, czyli bez zawieszenia.

Według Ziobry nowe przepisy mają przede wszystkim uderzyć w zawodowe grupy przestępcze. 

Tam państwo musi być bardzo silne, musi uderzyć całym repertuarem środków, które ma do swojej dyspozycji, i my takie środki chcemy przygotować

– podsumował.

Szczegóły projektów, nad którymi pracował Marcin Warchoł, wiceszef MS, miały być przedstawione w minionym tygodniu. Termin ten jednak został przesunięty ze względu na napięty grafik wiceministra.

Na początku przyszłego tygodnia opinia publiczna na pewno się zapozna z tymi przepisami. Roboczo nazwaliśmy je Pakietem Bezpieczny Polak

– mówi w rozmowie z „Codzienną” Jan Kanthak, rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości.

A co o proponowanych zmianach sądzą eksperci od prawa karnego?

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Holendrzy już wybrali posłów do PE

  

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy w dzisiejszym głosowaniu to „zaskakujący rezultat”, który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry'ego Baudeta. W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD - 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) - 4, FvD - 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - 1.

Wyniki oficjalne zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl