Nowy bat na przestępców – „Pakiet Bezpieczny Polak”. Już wkrótce poznamy szczegóły zmian w kodeksie karnym

/ Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

Pakiet Bezpieczny Polak – jak dowiedziała się „Codzienna”, tak roboczo mają się nazywać nowe przepisy w prawie karnym. Szczegóły projektu, nad którym pracował Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, mają być przedstawione na początku przyszłego tygodnia.

Chcemy, by można było orzec karę od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności, radykalnego zaostrzenia kary za przestępstwa gospodarcze. Intencją wprowadzania tej zmiany jest danie państwu możliwości bardziej elastycznej reakcji na zło popełniane przez przestępcę. Taka prosta filozofia przyświeca temu nowemu projektowi zmiany w kodeksie karnym

– mówił podczas ubiegłotygodniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Zmiany mają dać również szansę tym, którzy popełnili przestępstwo pierwszy raz. 

Pokażemy, że państwo jest w stanie dostrzegać sprawców, którzy nie są zdemoralizowani – dodał minister.

Wspomnianą szansą ma być skrócenie czasu pozbawienia wolności do 14 dni, ale pod warunkiem że będzie to kara orzekana bezwzględnie, czyli bez zawieszenia.

Według Ziobry nowe przepisy mają przede wszystkim uderzyć w zawodowe grupy przestępcze. 

Tam państwo musi być bardzo silne, musi uderzyć całym repertuarem środków, które ma do swojej dyspozycji, i my takie środki chcemy przygotować

– podsumował.

Szczegóły projektów, nad którymi pracował Marcin Warchoł, wiceszef MS, miały być przedstawione w minionym tygodniu. Termin ten jednak został przesunięty ze względu na napięty grafik wiceministra.

Na początku przyszłego tygodnia opinia publiczna na pewno się zapozna z tymi przepisami. Roboczo nazwaliśmy je Pakietem Bezpieczny Polak

– mówi w rozmowie z „Codzienną” Jan Kanthak, rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości.

A co o proponowanych zmianach sądzą eksperci od prawa karnego?

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powieszony czy uduszony? Opublikowano wyniki sekcji zwłok Epsteina - miliardera-pedofila

/ Florida Department of Law Enforcement [Public domain]

  

W piątek po południu czasu lokalnego ogłoszone zostały rezultaty autopsji zwłok Epsteina. 66-latek został znaleziony w ubiegłą sobotę martwy w celi aresztu federalnego na Manhattanie. Jeffrey Epstein przebywał tam pod zarzutem molestowania nieletnich. Groziła mu kara 45 lat więzienia.

Miliarder próbował popełnić samobójstwo dwa tygodnie temu, po czym poddany został specjalnemu nadzorowi, który miał zapobiec powtórnej próbie targnięcia się na życie. Jednak z jakiegoś powodu 6 dni przed jego śmiercią specjalny monitoring celi znanego finansisty został zniesiony.

Epstein został znaleziony martwy w celi aresztu miejskiego w minioną sobotę nad ranem.

Dr Barbara Sampson, która dokonała sekcji zwłok Epsteina, w swoim raporcie oświadczyła:

„Po dokładniej analizie podczas pełnej autopsji stwierdzam, że przyczyną śmierci więźnia było powieszenie”.

Raport zawiera wiele szczegółów, jednym z nich jest opis kości szyjnych Epsteina, które były połamane.

Spekulacje na temat tego, dlaczego i jak zginął podejrzany, trwają nadal. Dr John Torres, ekspert medyczny i komentator w stacji telewizijnej NBC, stwierdził, że złamanie tych konkretnych kości szyjnych może wskazywać na powieszenie, ale także na uduszenie.

Trwa także dochodzenie w sprawie nieprawidłowości, do których doszło w areszcie. Dwóch strażników, którzy ponoć spali na służbie, zamiast pilnować Epsteina, odsunięto od wykonywania obowiązków służbowych, a trzeciego przeniesiono do innego aresztu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl