Według agencji powołującej się na dwa anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą, Lockheed rozmawia na ten temat z japońskim ministerstwem obrony i złoży formalną propozycję w odpowiedzi na japońskie zapytanie, ale dopiero po otrzymaniu zgody rządu USA na zaoferowanie takiego rozwiązania.

Reuters pisze, że decyzja, czy zgodzić się na udostępnienie Tokio części ściśle tajnych rozwiązań, by pomóc Japonii w utrzymaniu przewagi nad Chinami, będzie testem intencji prezydenta USA Donalda Trumpa, który obiecał rewizję amerykańskiej polityki eksportu broni i sprzętu wojskowego.

Według jednego ze źródeł agencji Reutera samolot proponowany Japończykom "połączyłby F-22 i F-35 i mógłby być od nich lepszy". Japonia, która produkuje już F-35, aby zmodernizować swe lotnictwo, chce też wyposażyć je w myśliwiec przewagi powietrznej (air superiority fighter) w dekadzie rozpoczynającej się w 2030 roku. Ma to na celu odstraszanie chińskich i rosyjskich maszyn przed naruszaniem japońskiej przestrzeni powietrznej.

Japońskie lotnictwo wojskowe dysponuje obecnie samolotami F-15J (wersja F-15 Boeinga) i F-2 (wersja F-16 Lockheeda). Reuters odnotowuje, że przed dekadą Waszyngton odmówił Tokio sprzedaży samolotu F-22, wciąż uważanego za najlepszy na świecie myśliwiec przewagi powietrznej.

Japonia złożyła zapytanie o trudno wykrywalny przez radar samolot (oznaczany w Japonii jako F-3) nie tylko u Lockheeda, lecz także u Boeinga (F/A-18 Super Hornet) i w firmie BAE Systems Plc, należącej do konsorcjum produkującego myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter Typhoon.