Malezja wybiera NSM-y

/ archiwum

  

Królewska Marynarka Wojenna Malezji zleciła kontrakt wart 124 mln euro firmie Kongsberg Defence & Aerospace, na dostawę przeciwokrętowych pocisków manewrujących Naval Strike Missile (NSM) .
Przeciwokrętowe pociski NSM mają zostać zamontowane na fregatach rakietowych typu Maharaja Lela opartych o okręty klasy Gowind francuskie grupy stoczniowej  Naval Group. Każda z jednostek ma dwie wyrzutnie pocisków NSM, wyposażone w cztery pociski.  Samo dostosowanie okrętów do przenoszenia pocisków NSM było przedmiotem kontraktu z kwietnia 2015 z Naval Group, która podjęła się również integracji wyrzutni z systemem zarządzania walką, SETIS. Z pokładu Maharaja Lela mogą operować śmigłowce oraz bezzałogowce.
Warto zauważyć że Królewska Malezyjska Marynarka Wojenna będzie w posiadaniu łącznie sześciu okrętów typu Maharaja Lela, które zostaną wybudowane w zakładach Boustead Naval Shipyard Sdn Bhd. Okręty te, o wyporności 3 100 ton, mają długość 111 metrów i szerokość 16 metrów, a ich załoga liczy 18 oficerów i 100 marynarzy. Osiągają prędkość 38 węzłów, a ich operacyjność wynosi 21 dni. Uzbrojenie fregat, poza pociskami NSM, stanowią  pociski przeciwlotnicze VL MICA, działo Bofors Mk2 kal. 57 mm, oraz wyrzutnie torped.  Pierwszy z okrętów wszedł na służbę 24 sierpnia 2017 roku. Kolejne dwa są w fazie konstrukcyjnej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak za rządów PO-PSL drenowano Polską Żeglugę Morską? Zarzuty za przyjmowanie łapówek

Zdjęcie ilustracyjne/ MS Maciej Rataj – statek PŻM podczas remontu w stoczni / By Brosen - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=332363

  

Kilkadziesiąt milionów złotych straciła Polska Żegluga Morska na działalności zorganizowanej grupy przestępczej działającej wewnątrz firmy w okresie rządów PO-PSL. Prokuratura Krajowa zakończyła właśnie śledztwo, w którym postawiła pracownikom PŻM zarzut przyjęcia łącznie 8 mln zł łapówek.

Grupę zorganizował i przez wiele lat nią kierował Janusz M. – szef działu spedycji w PŻM. Dział zajmował się dostawami sprzętu na statki PŻM znajdujące się na morzu.

Śledztwo w tej sprawie zakończył Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał m.in. na uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń

– mówi prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Łączna kwota przyjętych i udzielonych korzyści majątkowych wynosiła 8 mln zł.

Śledczy ustalili, że działalność przestępcza była prowadzona w latach 2007–2013. Firmę mieli okradać jej wieloletni pracownicy. Janusz M. oprócz kierowania działem spedycji był także szefem komisji rewizyjnej NSZZ „S” działającej w PŻM.

Jak mówi „Codziennej” Paweł Brzezicki, komisarz PŻM, przedsiębiorstwo straciło na działalności grupy kilkadziesiąt milionów złotych.

Ile dokładnie, tego powiedzieć nie potrafię. 20 mln zł to jest kwota strat, która udało się znaleźć w dokumentach. Ale sądzę, że suma strat była dwa razy większa

– wyjaśnia.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl