Obserwatorzy ognia na poligonie

/ mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2426.html

  

Na poligonie w Wędrzynie od poniedziałku 9 kwietnia realizowane jest szkolenie dla obserwatorów ognia. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia — informuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

„Kurs” niezmiennie obejmuje trzytygodniowy blok zajęć. W pierwszym tygodniu szkoleni zgłębili tajniki pracy z mapą, podstawowe wiadomości z zakresu topografii i geodezji oraz budowę sprzętu obserwacyjnego i optoelektronicznego. Ponadto uczestnicy poznali rodzaje celów i ich klasyfikowanie, jak również sposoby oceny skutków rażenia dokonywanych przez różne rodzaje uzbrojenia. W drugim tygodniu nauczyciele skupili wysiłek szkoleniowy na zagadnieniach z taktyki, doboru i zajmowania stanowisk obserwacyjnych oraz określania położenia sił przeciwnika i sporządzania zwięzłych meldunków z określonymi koordynatami do wezwania wsparcia ogniowego — czytamy na portalu 17. WBZ.

Współczesne pole walki pokazuje, że główne starcia rozgrywane są w terenie zurbanizowanym. Podczas walk pododdziałów ogólnowojskowych kluczową rolę odgrywa wsparcie artylerii. Doświadczenia z misji poza granicami kraju pokazały, że w każdym pododdziale od szczebla plutonu, powinien znajdować się obserwator ognia, który potrafi nie tylko wezwać wsparcie artylerii, ale przede wszystkim koordynować jej ogień podając odpowiednie koordynaty

– wyjaśnia pomysłodawca szkolenia sierżant Krzysztof Łaski, cytowany przez oficjalny portal wielkopolskiej brygady. 

Kołowy transporter opancerzony Rosomak, będący główną jednostka sprzętową 17. WBZ na swoim wyposażeniu posiada system kierowania ognia, który dzięki nowoczesnej technologii określa koordynaty niezbędne dla artylerzystów.

Każdy dowódca załogi oraz działonowy Rosomaka jest w stanie przekazać artylerzystom niezbędne koordynaty do prowadzenia celnego ognia. Dzięki otrzymanym współrzędnym, azymutowi oraz kątowi nachylenia armaty pododdziały wsparcia są w stanie razić przeciwnika ogniem z dokładnością do 5 metrów

— podkreśla kapitan Michał Antosiewicz, oficer sekcji Wojsk Rakietowych i Artylerii w rozmowie z portalem 17. WBZ.  

Kompanijny moduł ogniowy, w skład którego wchodzą moździerze samobieżne Rak, na swoim etacie posiada wyspecjalizowanych JFO (Joint Fires Observer). Żołnierze o tej specjalności mogą naprowadzać ogień artylerii jak również Lotnictwa Wojsk Lądowych (śmigłowców). Obserwatorzy, którzy ukończyli poprzednie edycje szkolenia oraz przygotowywani są do nowych zadań poznali podstawy naprowadzania lotnictwa oraz doskonalili nabyte dotąd umiejętności pod okiem oficera z 1. Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia.

Kolejny tydzień szkolenia obejmował będzie zajęcia w oparciu o trenażery do szkolenia wysuniętych obserwatorów w Zakładzie Symulacji Taktycznych Wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Pozwoli to artylerzystom zweryfikować swoje umiejętności oraz zaobserwować wyniki naprowadzanego ognia. Szkolenie zakończy się egzaminem w piątek 27 kwietnia — informuje wielkopolska brygada.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 17. WBZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszt naprawy „Czajki” będzie droższy! Warszawa wyda jeszcze kilka milionów

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek kaczmarek/Gazeta Polska

  

Ciągle za mało? Ciągle nie naprawione? Nawet do 42 mln zł wzrosną koszty naprawy kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” – poinformował w dziś podczas konferencji prasowej podsumowującej… pierwszy rok swojej prezydentury w stolicy Rafał Trzaskowski. Są jednak nadal ci, którzy nie przestają zachwalać włodarza polskiej stolicy.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka”. W efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zleciło naprawę kolektorów. Od minionej soboty ścieki płyną naprawionymi rurociągami. We wrześniu prezydent szacował wydatki na naprawę na 12-13 mln zł; umowa z Inżynierią Rzeszów z października na realizację tej inwestycji opiewała na 23 mln zł netto.

- W tej chwili wszystkie koszty, to jest 39 mln zł. (…) jeszcze trwają dodatkowe niewielkie naprawy: malowanie, zainstalowanie specjalnych krat. To powinno kosztować około 2–3 mln [zł]

– powiedział Trzaskowski.

Jednocześnie prezydent Warszawy podsumowując pierwszy rok swoich rządów wskazał na pierwszym miejscu wydatki na… inwestycje związane z ekologią. W tym kontekście wskazał m.in. na „uprzywilejowanie w mieście środków masowej komunikacji”.[polecam:https://niezalezna.pl/297482-ostatni-etap-kryzysu-sciekowego-w-warszawie-wydano-miliony-kluczowa-byla-pomoc-rzadu]

Mimo katastrofy ekologicznej i rosnących wydatków na jej likwidację słów uznania prezydentowi Warszawy nie szczędzili podczas konferencji radni Koalicji Obywatelskiej.

- Nasz prezydent jest prezydentem formatu, co najmniej, europejskiego. Jesteśmy również stolicą Polski i musimy mieć takiego prezydenta, z którego jesteśmy dumni

- podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO).

Jeden z wiceprzewodniczących Rady Sławomir Potapowicz (KO) zaznaczył, że dobra współpraca między organem stanowiącym a organem wykonawczym jest bardzo istotna dla rozwoju miasta.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl