Komunikat słowackiego ministerstwa obrony podkreśla, że amerykańskie wsparcie nie jest związane z trwającym przetargiem na wielozadaniowe samoloty dla sił powietrznych, w których amerykańska oferta na F-16 konkuruje ze szwedzkimi Gripenami. Jednocześnie resort odrzucił spekulacje prasowe o ewentualnej budowie amerykańskich baz na terenie Słowacji.

W komunikacie podkreślono, że ewentualne finansowanie ma dotyczyć remontu i rozwoju pasów startowych oraz zwiększenia możliwości składowania paliw. Ministerstwo obrony zwróciło uwagę, że celem amerykańskiej propozycji nie jest samo wsparcie lotnictwa, ale wzmocnienie kompatybilności słowackich sił zbrojnych z siłami NATO.

Uzyskanie tego wsparcia — głosi komunikat — wymaga wcześniejszego podpisania umowy o współpracy w dziedzinie obrony. O umowie przedstawiciele resortów obrony obu państw mają rozmawiać w najbliższych dniach – informuje słowackie ministerstwo.

Dzięki amerykańskiemu wsparciu na rozbudowę lotnisk Słowacja zaoszczędzi środki, które przeznaczone będą na finansowanie sił zbrojnych. Jednocześnie – podkreśla resort – pozwoli to na zwiększenie zaufania sojuszników do słowackich sił zbrojnych.

Europejską Inicjatywę Odstraszania zaproponował były prezydent USA Barack Obama w 2016 roku na szczycie NATO w Warszawie — przypomina komunikat resortu obrony. Później inicjatywę poparł prezydent USA Donald Trump. Według słowackiego ministerstwa podobne propozycje finansowego wsparcia dostały już siły zbrojne Węgier, Łotwy, Estonii, Rumunii, Malty, Luksemburga i Bułgarii. Resort przypomniał też, że jedno z lotnisk, którego modernizacja może być finansowana prze USA, było już wcześniej modernizowane dzięki środkom z NATO.