19-letni mężczyzna, uchodźca z Syrii, zgłosił się (w towarzystwie prawniczki) krótko po południu. Policja nie ujawniła, od jak dawna przebywa on w Niemczech ani gdzie mieszka. Nie przekazała też żadnych informacji o dwóch pozostałych napastnikach.

21-letni Izraelczyk i 24-letni Niemiec zostali we wtorek wieczorem napadnięci w berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg przez trzech osobników; jeden z nich, mówiący po arabsku, zaatakował go paskiem, a po chwili próbował uderzyć butelką. Izraelczyk został lekko ranny, jego towarzysz nie odniósł obrażeń. Według 21-latka napaść nie była poprzedzona żadną kłótnią.

CZYTAJ WIĘCEJ: Antysemicki atak na ulicy Berlina. W Niemczech została przekroczona kolejna granica NAGRANIE

Napaść potępiła kanclerz Niemiec Angela Merkel, ministrowie sprawiedliwości i spraw zagranicznych - Katarina Barley i Heiko Maas - oraz przedstawiciele władz miejskich.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster oświadczył w nawiązaniu do zajścia, że "ponownie przekroczona została, i to bardzo, czerwona linia" oraz że dostrzega "potencjał zagrożenia" dla Żydów, zwłaszcza w miastach.

Według berlińskiej organizacji RIAS monitorującej akty antysemityzmu w 2017 roku w Berlinie doszło do 947 incydentów o charakterze antysemickim, w tym 18 napaści.