W całej Polsce trwają wystawy poświęcone powstaniu w getcie

W wielu polskich miastach uczczono 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uwagę przykuwa jeleniogórska wystawa "Żydzi w Wojsku Polskim", zorganizowana pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

fot. mat.pras.

Ekspozycję związaną z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim przygotowano w Jeleniej Górze. Od 19 kwietnia do 20 maja w Muzeum Historii Militariów (ul. Sudecka 83) oglądać można wystawę "Żydzi w Wojsku Polskim". Wystawa w Muzeum Historii Militariów opisuje udział Żydów w Wojsku Polskim, w okresie od XV w. do końca II wojny światowej. W szczególności prezentuje postać Berka Joselewicza, uczestnika Powstania Kościuszkowskiego. Ukazano także sylwetki generałów Wilhema Orlika-Ruckemanna i Bernarda Monda - Żydów służących w regularnych jednostkach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Wystawa pokazuje ponadto takie wydarzenia, jak: walka Żydów o wolną Polskę i jej granice w XIX w. oraz udział Żydów w walce o niepodległość.

Ekspozycję tworzą plakaty, na których prezentowane są tekstowe i fotograficzne informacje, opowiadające o żołnierzach żydowskiego pochodzenia, walczących w polskich powstaniach narodowych oraz bitwach, stoczonych przez Wojsko Polskie w XIX i XX w.

Wystawa zorganizowana została pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy przez Komitet HADAR, we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.

Zbigniew Janas i Fundacja dla Ursusa zorganizowali wystawę o powstaniu w getcie warszawskim w Domu Kultury "ARSUS" w Ursusie (ul. Traktorzystów 14). Od 17 kwietnia blisko 20 fotogramów można codziennie obejrzeć na elewacji budynku od strony torów.

Ekspozycję pt. "Wybuch Powstania w Getcie Warszawskim" otwarto 18 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

Wystawę z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim udostępniono w czwartek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu.

Z kolei w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona Holokaustowi, na której dominuje część poświęcona dziejom getta warszawskiego. Historia getta ukazana jest - jak informowała dr Hanna Węgrzynek z MHŻP - "przez pryzmat dwóch osób, które stały na czele Judenratu", czyli Adama Czerniakowa i Emanuela Ringelbluma - jednego z twórców tzw. archiwum getta warszawskiego.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#obchody #POLIN #Getto Warszawskie #powstanie #Holocaust

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo