W całej Polsce trwają wystawy poświęcone powstaniu w getcie

/ fot. mat.pras.

  

W wielu polskich miastach uczczono 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uwagę przykuwa jeleniogórska wystawa "Żydzi w Wojsku Polskim", zorganizowana pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Ekspozycję związaną z 75. rocznicą powstania w getcie warszawskim przygotowano w Jeleniej Górze. Od 19 kwietnia do 20 maja w Muzeum Historii Militariów (ul. Sudecka 83) oglądać można wystawę "Żydzi w Wojsku Polskim". Wystawa w Muzeum Historii Militariów opisuje udział Żydów w Wojsku Polskim, w okresie od XV w. do końca II wojny światowej. W szczególności prezentuje postać Berka Joselewicza, uczestnika Powstania Kościuszkowskiego. Ukazano także sylwetki generałów Wilhema Orlika-Ruckemanna i Bernarda Monda - Żydów służących w regularnych jednostkach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Wystawa pokazuje ponadto takie wydarzenia, jak: walka Żydów o wolną Polskę i jej granice w XIX w. oraz udział Żydów w walce o niepodległość.

Ekspozycję tworzą plakaty, na których prezentowane są tekstowe i fotograficzne informacje, opowiadające o żołnierzach żydowskiego pochodzenia, walczących w polskich powstaniach narodowych oraz bitwach, stoczonych przez Wojsko Polskie w XIX i XX w.

Wystawa zorganizowana została pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy przez Komitet HADAR, we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.

Zbigniew Janas i Fundacja dla Ursusa zorganizowali wystawę o powstaniu w getcie warszawskim w Domu Kultury "ARSUS" w Ursusie (ul. Traktorzystów 14). Od 17 kwietnia blisko 20 fotogramów można codziennie obejrzeć na elewacji budynku od strony torów.

Ekspozycję pt. "Wybuch Powstania w Getcie Warszawskim" otwarto 18 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

Wystawę z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim udostępniono w czwartek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu.

Z kolei w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona Holokaustowi, na której dominuje część poświęcona dziejom getta warszawskiego. Historia getta ukazana jest - jak informowała dr Hanna Węgrzynek z MHŻP - "przez pryzmat dwóch osób, które stały na czele Judenratu", czyli Adama Czerniakowa i Emanuela Ringelbluma - jednego z twórców tzw. archiwum getta warszawskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pokonaliśmy mafię VAT-owską - podkreślił premier. I dodaje: to nie koniec walki

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Skutecznie pokonaliśmy mafię VAT-owską - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Busku-Zdroju. Przyznał zarazem, że jeszcze pozostało trochę do zrobienia.

"Staramy się zmieniać Polskę, tak jak według legendy w Busku kiedyś grasował też pewien smok i wiem, że pokonaliście tego smoka - znaczy wasi poprzednicy" - mówił do mieszkańców.

"My też mieliśmy takiego smoka VAT-owskiego - taką bestię, która pożerała całą część dochodów państwa i trzeba było rządu, który się solidnie zabrał za finanse państwa, bo wszystko co się udało zrobić do tej pory dla społeczeństwa, wynika głównie przede wszystkim z tego, że to mafia VAT-owska, przestępców podatkowych skutecznie pokonaliśmy"

- powiedział Morawiecki.

"Jeszcze nie całkiem, jak tu ktoś podpowiada i ma rację" - dodał.

"Nawet ci, którzy pokazują, że luka VAT została zredukowana zasadniczo - niektórzy mówią do rekordowych poziomów w Europie - ale ona jeszcze tam jest i trzeba kontynuować tę walkę" - ocenił.

"Dlatego za miesiąc mam nadzieję - już po wyborach - będziemy tutaj świętować zwycięstwo. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział.

Przekonywał, że - tak jak do sanatorium w Busku-Zdroju, ludzie przyjeżdżają dla spokoju - "takiego spokoju chcemy dać jak najwięcej mieszkańcom Polski".

"Wszystkim Polakom należą się wyższe płace i stąd nasza propozycja płacy minimalnej, żeby ona była na poziomie od przyszłego roku 2 tys. 600 zł, od kolejnego roku 3000 zł, a po kilku latach - koniec 2023, początek 2024 - 4000 zł" - powiedział.

"To jest nasza polityka gospodarcza" - dodał.

"Polakom należą się wyższe płace. Stąd nasza propozycja płacy minimalnej, żeby ona była na poziomie - od przyszłego roku 2,6 tys. zł, od kolejnego roku 3 tys. zł, a po kilku latach, koniec 2023 r. i początek 2024 r. - 4 tys. zł. To jest nasza polityka gospodarcza" - powiedział Morawiecki.

"Zrobiliśmy w tym roku taki trójskok dla emerytów" - powiedział szef rządu. Wymienił, że chodzi o waloryzację kwotową, trzynastą emeryturę oraz obniżenie podatku PIT dla emerytów.

"Od października będzie niższy PIT dla emerytów o 6 proc. 1 punkt procentowy to jest kolejne kilkaset złotych w portfelu emerytów" - mówił premier.

Podkreślił, że w ten sposób rząd "pokazuje realnie, jak można działać dla dobra społeczeństwa poprzez walkę z korporacjami międzynarodowymi".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl