British Army modernizuje karabinki SA80

  

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zdecydowało się na zmodernizowanie karabinków maszynowych SA80 A2, wykorzystywanych przez siły lądowe Wielkiej Brytanii (British Army).
Żołnierze dysponują obecnie karabinkami szturmowymi SA80 A2, które zostaną poddane modernizacji do wersji A3 w ramach średnioterminowego programu udoskonalania (MLI), umożliwiającego eksploatowanie broni podstawowej wojskowych British Army po roku 2025 - o czym poinformował minister obrony Wielkiej Brytanii Guto Bebb 
Pierwsza faza pochłonąć ma 5.4 mln funtów, a realizowana ma być przez Heckler and Koch. Prace maja być realizowane przez zakład Nottingham Small Arms Factory. MLI projekt zakłada poddanie modernizacji 5 tysięcy egzemplarzy karabinków A2 do standardu A3, a w dalszej kolejności kolejnych kilku tysięcy. Pierwsza dostawa usprawnionych karabinków trafiła już w lutym br. do Pierwszego Pułku Grenadierów. Żołnierze jednostki tej stacjonują w Kabulu w ramach operacji Toral, Południowym Sudanie w ramach misji Trenton oraz operacji Shader w Iraku.
Zmiany w karabinkach SA80 dotyczą wyposażenia broni w trwalszy kamuflaż “Flat Dark Earth” wykorzystywany z powodzeniem w wielu środowiskach. Zmniejszeniu została poddana waga w porównaniu do poprzedniej wersji, o 100 gramów, do 4,88 kg. Poddano również modyfikacjom uchwyt, dzięki czemu polepszona została ergonomia broni. Co więcej, nowa lufa samonośna z punktem ciężkości osadzonym na tyle zwiększa precyzję strzelecką. Karabinek A3 wyposażony został ponadto we wspornik zwiększający ochronę przyrządów celowniczych, z opcją podnoszenia i chowania bez konieczności ściągania. Sam celownik jest mniejszy, lżejszy, potrzebuje mniejszej mocy do operowania w nocnych i dziennych warunkach.  Karabinek SA80 A3 o szybkostrzelności 650 strz./min posiada zasięg skuteczny na dystansie 400 metrów. Broń ta korzysta z amunicji 5,56 × 45 mm NATO. Posiada ponadto na górnej części szynę Picatinny umożliwiającą montaż dodatkowego wyposażenia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ups, jest nagranie... Co pewna minister z Platformy mówiła o strajku nauczycieli

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Kiedy Platforma była u władzy protesty nauczycieli nie robiły na niej większego wrażenia. Ówczesna minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska nawet ganiła belfrów za ich żądania płacowe, mówiąc, że w budżecie nie ma pieniędzy. Dziś zgodnie z "mądrością etapu" politycy PO-KO zmienili zdanie. Grzegorz Schetyna składa nauczycielom kolejne obiecanki, a Kluzik-Rostkowska chce wepchnąć do piekła obecną minister.

Kiedy w kwietniu 2015 roku członkowie oświatowej Solidarności weszli w spór zbiorowy z pracodawcami, a nauczyciele zrzeszeni w ZNP protestowali na ulicach, domagając się waloryzacji płac oraz poprawy warunków pracy, ówczesna minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że nie ma pieniędzy na podniesienie wynagrodzeń.

Gdy rok wcześniej toczył się spór w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie zatrudniania nauczycieli w szkołach podstawowych, Kluzik-Rostkowska stwierdziła, że „nie rozumie stanowiska ZNP”.

Stanowisko byłej minister edukacji uzależnione jest jednak od tzw. "mądrości etapu". Dziś Joanna Kluzik-Rostkowska aktywnie wspiera protest nauczycieli.

Podczas niedawnej rozmowy z redaktorem Markiem Kacprzakiem w programie „Tłit” Wirtualnej Polski, nieoczekiwanie, zebrała się na wyznanie dotyczące protestu nauczycieli. Okazuje się, że ma także dość nietypowe życzenia dla minister edukacji...

"Chciałabym, że protest nauczycieli doprowadził do tego, żeby znacznie szybciej dostali obiecane podwyżki. A pani minister Zalewska powinna się w piekle smażyć z bardzo wielu powodów. M.in. dlatego, że oszukuje całe środowisko"

– wypaliła była minister.

[polecam:https://niezalezna.pl/256360-takim-jezykiem-mowi-po-szokujace-slowa-kluzik-rostkowskiej-i-oni-chca-walczyc-z-mowa-nienawisci]

O nauczycielach przypomniał sobie dziś także szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, zapowiadając, że po wyborach znajdą w budżecie pieniądze na podwyżki.

[polecam:https://niezalezna.pl/263493-platforma-obywatelska-nagle-przypomniala-sobie-o-nauczycielach-schetyna-juz-zaczal-obiecywac]

Tymczasem na twitterze coraz bardziej popularny staje się wywiad telewizyjny sprzed kilku lat. Ówczesnej minister edukacji za rządów PO-PSL.

Komentujący nie mieli wątpliwości w ocenie polityk PO-KO.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl