Z informacji śledczych wynika, że trzech oskarżonych to byli żołnierze, którzy w latach 2012-2013 kradli paliwo w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie – Balicach oraz w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Paliwo było potem sprzedawane innym żołnierzom i osobom prywatnym. Według prokuratury oskarżeni z popełniania przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodów.

Proceder kradzieży polegał na m.in. na nieewidencjonowaniu części paliwa lotniczego dostarczanego do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a następnie sprzedaży. W przypadku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie – Balice, sprawcy pozyskiwali paliwo podczas tankowania i obsługi statków powietrznych. Ujawniono również przypadki kradzieży oleju napędowego z pojazdów służbowych w tych bazach

- wyjaśnił prok. Łapczyński.

Prokuratura zwróciła uwagę, że w sprawie początkowo zatrzymano kilkadziesiąt osób, z czego siedem aresztowano. Akty oskarżenia lub wnioski o warunkowe umorzenie zostały skierowane wobec 54 osób, z których część zakończyła się już wyrokami.

Śledczy ustalili też, że przedmiotem kradzieży było co najmniej 45 tys. litrów paliwa i oleju napędowego o łącznej wartości 165 tys zł.