Z informacji prokuratury wynika, że zatrzymań dokonali w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ośmiu podejrzanych zostało aresztowanych, a wobec reszty zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Zabezpieczono również majątek podejrzanych na łączną kwotę ponad 1,4 mln zł.

- poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Łapczyński.

Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa dot. zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2000-2016 produkowała i wprowadzała do obrotu znaczne ilości narkotyków. "Gang Suchego" zajmował się również m.in. handlem bronią, produkcją i rozprowadzaniem papierosów bez akcyzy oraz kradzieżą luksusowych samochodów.

W październiku ub.r. CBŚP zatrzymało w tej sprawie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce oraz cztery obiekty poza granicami. Policjanci znaleźli wtedy i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej z amunicją, duże ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową służącą do wyrobu papierosów.

Z ustaleń śledczych wynika też, że "grupa Suchego" była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską" i "mławską".

Jak podała prokuratura, w toku śledztwa 61 osobom przedstawiono już łącznie ponad 250 zarzutów. 

Dwudziestu czterech podejrzanych przebywa aktualnie w aresztach śledczych. Ponadto część z podejrzanych odbywa kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Łączenie w toku przedmiotowego śledztwa zatrzymano 69 osób

 - dodał prok. Łapczyński.

Na poczet grożących kar w sprawie, śledczy zabezpieczyli już majątek podejrzanych na łączną kwotę ponad 5 mln złotych.