Szef MSZ Niemiec oskarża Rosję o cyberatak

/ TheDigitalWay

  

Rząd Niemiec "musi zakładać", że cyberatak dokonany m.in. na ministerstwo spraw zagranicznych został wyprowadzony z Rosji - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w wyemitowanym dziś wywiadzie dla telewizji ZDF.

"Doświadczyliśmy cyberataku na ministerstwo spraw zagranicznych, w przypadku którego musimy założyć, że pochodził z Rosji. Nie możemy myśleniem życzeniowym sprawić, że ten problem zniknie"

- powiedział Maas.

Maas wyliczył też inne "problematyczne działania" Rosji, w tym brak postępów we wdrażaniu rozejmu na wschodzie Ukrainy, przeprowadzony w Anglii atak z użyciem broni chemicznej na byłego oficera rosyjskiego wywiadu i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala, wspieranie reżimu w Syrii i próby wpływania na wybory w krajach Zachodu.

"Nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne jest podkreślenie, że nie są to działania konstruktywne" - dodał minister.

Na początku marca MSZ Niemiec potwierdziło doniesienia mediów, że sieć administracji federalnej, obsługująca m.in. resorty, padła ofiarą ataku hakerskiego. Media informowały wówczas, że dokonali go członkowie APT28. Atak wykryto w grudniu i nie wyklucza się, że mógł on trwać nawet rok.

Szef niemieckiego kontrwywiadu (BfV) Hans-Georg Maassen poinformował kilka dni temu, że z "wysokim prawdopodobieństwem" można powiedzieć, że za tamtym cyberatakiem stoją władze Rosji. Zapewnił, że nie zostały wyrządzone żadne szkody.

Sieć administracji federalnej (IVBB) jest wykorzystywana przez Urząd Kanclerski, ministerstwa, federalny urząd audytu, służby bezpieczeństwa, Bundestag i Bundesrat. W założeniu ma służyć bezpiecznej wymianie informacji i jest całkowicie oddzielona od publicznego internetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"To ogromny sukces ABW"

zdjęcie ilustracyjne / abw.gov.pl

  

Przedstawione komisji ds. służb specjalnych wyniki śledztwa i działań ABW przy zatrzymaniu Polaka i Chińczyka pozwalają ocenić, że ta akcja to ogromny sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował szef komisji Marek Opioła (PiS) .

Sprawa, która trafiła do prokuratury wynika z własnego śledztwa ABW - podkreślił poseł PiS.

Komisja zapoznała się z informacją ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego oraz szefa ABW ws. zatrzymań w styczniu 2019 r. osób podejrzanych o szpiegostwo.

Opioła powiedział, że informacji posłom komisji udzielili: zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak oraz zastępca szefa ABW płk Norbert Loba. Jak dodał, wszystkie udzielone komisji informacje miały klauzulę ściśle tajne.

Poseł podkreślił, że działania w tym kierunku przed złożeniem zawiadomienia były kilkumiesięczne.

W związku z tym ten materiał jest rozbudowany. Świadczy o tym też decyzja prokuratury, a później weryfikacja tego materiału przez sąd, przy decyzji o areszcie dla zatrzymanych. Mówi też o tym decyzja prokuratury o powierzeniu tego śledztwa dalej ABW 

- podkreślił szef komisji.

Opioła zapowiedział, że komisja jeszcze raz spotka się w tej sprawie z prokuratorami i ABW, gdy postępowanie będzie się miało ku końcowi, ponieważ - jak dodał - sprawa jest "bardzo ważna i wielowątkowa".

Dodatkowo komisja zdecydowała, że jedno z posiedzeń jeszcze przed połową roku, poświęcone będzie wyłącznie chińskiej aktywności na terenie Polski.

Będziemy chcieli też przyjąć wnioski dotyczące zarówno sfery cywilnej, jak i wojskowej 

- zapowiedział poseł.

W miniony piątek polskie władze poinformowały o zatrzymaniu przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei - i Piotra D., byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w firmie Orange. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu zatrzymanych. Obaj są podejrzewani o szpiegostwo na szkodę Polski. Grozi im za to od roku do 10 lat więzienia. Firma Huawei wydała oświadczenie w sprawie postępowania ABW, ale nie komentuje jej działań. Zapewniła, że przestrzega praw i przepisów krajów, w których działa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl