Tu chcemy doprowadzić do znaczącego poprawienia termoizolacyjności – podkreślił szef rządu.

Według niego problem jakości powietrza jest bardzo ważny dla Skawiny; miasto nim "żyje".

Mateusz Morawiecki wyraził podczas spotkania pogląd, że poprzednie rządy w latach 2008-2015 "nic nie zrobiły, żeby poprawić jakość powietrza, a w wielu aspektach sytuacja się pogorszyła".

My, władza centralna chcemy użyć wszystkich możliwych mechanizmów i instrumentów, również budżetowych, żeby pomoc najbardziej zanieczyszczonym miejscowościom w poprawie jakości powietrza – zadeklarował premier.

Premier dodał, że działania rządu będą przebiegać dwutorowo: z jednej strony będzie to program wspierający wymianę palenisk i termomodernizację domów jednorodzinnych, na który w ciągu najbliższych sześciu – siedmiu latach rząd przeznaczy 25 mld zł.

To gigantyczny program, który w ciągu najbliższych lat ma doprowadzić do zmniejszenia emisji substancji trujących, a z drugiej - zwiększenia efektywności termicznej budynków – zaznaczył.

Drugi z programów – mówił Morawiecki - dotyczy redukcji emisji spalin przez pojazdy. Jego głównym elementem jest szeroko zakrojony program wymiany taboru autobusowego. Według premiera do tej pory takie umowy zostały podpisane z 46 samorządami.

W przypadku kolejnych samorządów zachęcam, żeby korzystać z programów rządowych do współfinansowania wymiany tego taboru – dodał.