Kardynał Nycz przed Marszem Świętości Życia: Nad sprawą ludzkiego życia nie wolno głosować

Kardynał Kazimierz Nycz / By Ryszard Hołubowicz - Lublin.com.pl, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20346143

  

- Są takie sprawy, które są nienegocjowalne. Takie sprawy, nad którymi nie wolno głosować, ponieważ one są ustanowione przez Stwórcę raz na zawsze. Do takich spraw nienegocjowalnych należy ludzkie życie - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. poprzedzającej Marsz Świętości Życia, który po raz trzynasty przejdzie ulicami Warszawy.

- To wielki i radosny dzień, który nawiązuje swoją wymową do święta Zwiastowania Pańskiego

- tak o Dniu Świętości Życia mówił kard. Kazimierz Nycz.

Przypominał, że troska Kościoła o życie ludzkie wiąże się właśnie z tym świętem. Zauważył też, że 30-letnia historia obchodów Dnia Świętości Życia zaowocowała zmianą mentalności.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii przypomniał, że współcześni chrześcijanie są, na wzór apostołów, wezwani do dawania świadectwa wiary w Chrystusa. Przypominał, że świadectwo to dotyczy osobistych postaw i przekonań.

- My naszym codziennym życiem mamy być świadkami tego, że wierzymy, że Chrystus umarł i zmartwychwstał. Każdy z nas uczciwie patrząc na swoje życie i oceniając je, musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy to, co robię, to, co mówię, to, jak traktuję swoje życie i swoją przyszłość, naprawdę jest świadectwem tego, że ja wierzę w to, że życie ludzkie się nie kończy tu na ziemi, ale tak jak Chrystus zmartwychwstanę i powrócę do Ojca?

- mówił do zebranych metropolita warszawski.

Przypominał, że to właśnie ta wiara jest podstawą uznania świętości życia, która wyraża się w dzisiejszym święcie.

- Mamy być świadkami, że wiemy i uważamy, że życie ludzkie jest święte

- mówił, odwołując się także do nauczania Benedykta XVI, który przypominał, że uznanie pewnych prawd i wartości jest nienegocjowalne.

- Są takie sprawy, które są nienegocjowalne, takie sprawy, nad którymi nie wolno głosować, ponieważ one są ustanowione przez Stwórcę raz na zawsze. Do takich spraw nienegocjowalnych należy ludzkie życie. Nawet, gdyby 90 proc. ludzi zagłosowało przeciwko życiu i traktowaniu życia jako święte, nie zmienia to faktu, że nikomu nie wolno odebrać życia ludzkiego i nikogo nie wolno zabić. Nie wolno unieważnić w żadnym punkcie przykazania “nie zabijaj”

- mówił metropolita warszawski.

Kard. Nycz odwołał się też do heroicznych postaw tych osób, które oddały swoje życie za życie innych. Mówił m.in. o św. Maksymilianie Marii Kolbe, o zamordowanym niedawno francuskim policjancie ppłk Arnaudzie Beltramie i o wielu matkach, które poświęcają swoje życie dla życia dzieci, jak np. św. Joanna Beretta Molla.

- To są przykłady męczeństwa i radykalnego pokazywania, jak życie jest święte

- mówił hierarcha, zauważając, że jest to również naśladowanie postawy Chrystusa, który przyszedł na świat by dawać swoje życie za innych.

Na zakończenie zachęcił do modlitwy za rodziny, także te oczekujące dzieci i opiekujące się osobami starszymi i schorowanymi. Zaprosił też do udziału w XIII Marszu Świętości Życia, który jest świadectwem za życiem. Przypomniał, że wyrazem szacunku do życia i miłości do człowieka jest też adopcja.

- Drugi temat tegorocznego marszu to dawanie świadectwa tego, że polskie rodziny są wrażliwe na te wszystkie dzieci, które w domach dziecka, szpitalach, żłobkach czekają na rodzinę, która je weźmie, adoptuje. Która przyjmie to dziecko, które z jakichkolwiek powodów nie ma swoich prawdziwych rodziców gotowych przyjąć, gotowych wychowywać

- przypominał kardynał.

Msza św. w warszawskiej archikatedrze poprzedziła XIII Marsz Świętości Życia, który przejdzie dziś ulicami stolicy pod hasłem “Jestem za życiem”. Towarzyszyć mu będzie hasztag #adOPCJA, przypominający, że kobieta spodziewająca się dziecka może zdecydować się na adopcję, a nie na dokonanie aborcji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania z Nagrodą Wolności Słowa SDP. Gratulujemy naszej redakcyjnej koleżance!

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dorota Kania, szefowa Telewizji Republika, a jednocześnie dziennikarka "Gazety Polskiej" i wicenaczelna portalu Niezalezna.pl, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Wolności Słowa SDP przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. W tej kategorii zostały przyznane dwie nagrody. Laureatem pierwszej z nich jest Wojciech Biedroń za artykuł "Jak mafia rządziła Warszawą" opublikowany w tygodniku "Sieci", drugą nagrodę otrzymała właśnie Dorota Kania.

Naszej redakcyjnej koleżance to prestiżowe wyróżnienie przyznano za film "Ryngraf", przypominający powojenne dramaty żołnierzy Armii Krajowej. Film ten w ubiegłym roku zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego w ramach X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, odbywającego się w Gdyni.

- Zrobiliśmy historię o człowieku, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficerze Armii Krajowej, który jako pracownik niemieckiej policji kryminalnej pomagał Polakom. Tego filmu nie byłoby, gdyby nie prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odkopał szczątki Stanisława Olszewskiego. Ja, ale nie tylko ja, czekam czekam na porządne śledztwo, które oczyści Stanisława Olszewskiego z tego wyroku komunistycznego. Ten wyrok komunistyczny dalej na nim ciąży. Gdyby nie inni twórcy, którzy razem ze mną pracowali nad filmem, tej historii by nie było 

– mówiła o swym filmie Dorota Kania.


Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2018 przyznano Jerzemu Jachowiczowi "za odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce".

Piotr Legutko z zarządu SDP w laudacji wygłoszonej na cześć laureata podkreślił, że Jerzy Jachowicz "ryzykował wiele, zajmując się tajemnicami byłych już esbeków i dopiero rodzącej się mafii".

"Jerzy przecierał szlak w sensie dosłownym. W PRL nie istniało przecież dziennikarstwo śledcze nawet w drugim obiegu, to on swoimi tekstami wyznaczał standardy, penetrował dzikie pola"

- podkreślił. W ocenie Legutki teksty Jachowicza "o zabójstwie Grzegorza Przemyka, niszczeniu dokumentów na zlecenie gen. Buły, o mafii pruszkowskiej to dziś klasyka dziennikarstwa śledczego".

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze ufundowaną przez zarząd główny SDP otrzymała Alina Suworow za dokument śledczy "Pogrążeni w Państwie Prawa" emitowany w TVP2 w programie "Świat Bez Fikcji".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Andrzej Tomczak za reportaż "Pseudowęgiel" wyemitowany w TVP1 w programie "Alarm" oraz Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki za trzy publikacje: "Sankcje dla antracytowego barona", "Antracytowe FAQ. O co chodzi w aferze z donbaskim węglem" i "Antracyt u Putina", opublikowane w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego "za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie" ufundowana jest przez Polską Agencję Prasową. W tym roku nagrodzona została Monika Andruszewska za tekst "Bierz ciało, póki dają", który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym".

Członkini zarządu Wanda Nadobnik powiedziała, że artykuł ten "to wstrząsający obraz pięcioletniej wojny rosyjsko-ukraińskiej, podczas której zaginęło co najmniej 403 żołnierzy ukraińskich". Wyjaśniła, że "matki zaginionych, główne bohaterki reportażu szukają śladów swoich bliskich (...) wśród jeńców i wśród osób zaginionych. Nie godzą się na przyjmowanie ciała z tzw. rozdzielnika, które władze bez dokładnego sprawdzenia uznały za zwłoki ich dzieci".

Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej "za publicystykę o tematyce europejskiej" ufundowaną przez Fundację Macieja Rybińskiego otrzymał Tomasz Grzegorz Grosse za publikację "Unia Europejska mniej demokratyczna". Artykuł opublikowany został przez "Rzeczpospolitą".

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza "za publikację na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy", ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury otrzymała Violetta Rotter-Kozera za film "Wojciech Kilar – miedzy awangardą a Hollywood". Premiera odbyła się w Kinie Iluzjon w Warszawie 13 listopada 2018 r.

Jolanta Rudnik za radiową opowieść "Trzej komandorzy" wyemitowaną w Polskim Radiu Koszalin otrzymała tegoroczną Nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznawaną "za publikacje o tematyce historycznej". Nagroda jest ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Grzegorz Majchrzak z IPN powiedział, że "opowieść o komandorach Mieszkowskim, Przybyszewskim i Staniewiczu (...) pokazuje ludzi, którzy próbowali się po wojnie włączyć w normalne życie, odbudowywać wojsko polskie, jednak nie było im to dane. Komuniści postawili ich przed sądem pod fałszywymi zarzutami i skazać śmierć".

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że "niezwykłe jest to, że każdy z tych, którzy przeszli przez XX w., doznali doświadczeń dwóch totalitaryzmów chciał pozostawić po sobie ślad (...)dzięki państwa wysiłkom tego zapomnienia i niepamięci jest mniej".

Za publikacje o tematyce historycznej przyznano również Nagrodę Specjalna Jury Głównego Konkursu o Nagrody SDP 2018 ufundowaną przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej. Trafiła ona do księdza Romana Sikonia z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za film "Dzieci Andersa – powrót do Afryki" wyemitowany w TV Trwam.

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawana jest za dziennikarstwo ekonomiczne. Patronatem objęła ją Agencja Rozwoju Przemysłu. Laureatem nagrody został Jacek Krzemiński, autor tekstu "Drogie śmieci", który to materiał można przeczytać na portalu Obserwatorfinansowy.pl.

Nagrodę im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za "podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych" przyznano Dwumiesięcznikowi "Lublin. Kultura i Społeczeństwo".

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego, przyznawana za publikacje o tematyce społecznej, w tym roku przyznano ex aequo. Wyróżnione zostały Magdalena Świerczyńska-Dolot za reportaż radiowy "Gdyby nie Gala" (Radio Gdańsk) oraz Joanna Sikora za materiał pt. "Więzi" (Polskie Radio Białystok).

Aleksander Ziemiańczyk za "Rozmowę z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch, będąca przyczynkiem do debaty Programu 1 Polskiego Radia". otrzymał nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30 roku życia.

Nagrodą im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce uhonorowano Zbigniewa Rytela za dokument podsumowujący sto lat sukcesów polskich sportowców "100 lat polskiego sportu”, który ukazał się w TVP Sport, i TVP1.

Piotr Tracz twórca fotoreportażu "Ciąża uwięziona" został doceniony Nagrodą im. Erazma Ciołka, która przyznawana jest "za fotografię społecznie zaangażowaną".

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię o tematyce sportowej otrzymał Jacek Turczyk za fotoreportaż "Rejs", opublikowany w internecie w grudniu 2018 r. Twórca reportażu wyjaśnił, że "materiał powstał w czasie Rejsu Odkrywców, podczas którego młodzież, którą naprawdę życie doświadczyło, bardzo poważnie ciężko pracuje cały rok, by się znaleźć na tym rejsie".

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos" za publikację o problemach ochrony środowiska otrzymał Wojciech Wybranowski za artykuł "Gangsterzy na śmietniku" opublikowany w tygodniku "Do Rzeczy".

Nagrody Specjalne Zarządu Głównego SDP otrzymali Alina Czerniakowska "za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych" oraz Cezary Galek "za godną wyróżnienia wzorcową organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego W drodze do Niepodległej na najlepszy reportaż, dokument radiowy poruszający temat polskiej drogi do niepodległości".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl