„Ukradzione dzieciństwo” – życie dzieci od międzywojnia do końca II wojny światowej

/ Marcin Jurkiewicz/IPN

  

Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. O wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą opowiada wystawa w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie.

Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka, pełen nadziei, ufności, beztroskiej zabawy i miłości. Wówczas buduje się własną tożsamość, odkrywa piękno i różnorodność otaczającego świata, definiuje i ugruntowuje postawy moralne na całe życie, uczy się altruizmu.

Świat tych doznań obecny był w życiu młodego pokolenia – urodzonego i wychowanego raz pierwszy od 123 lat w wolnej, niepodległej Polsce.

W 1939 r. wybuch wojny sprawił, że świat ten przestał istnieć – zastąpiły go groza, bezprzykładne okrucieństwo, codzienne świadectwo śmierci. Czy młody człowiek w tym obcym sobie świecie miał jeszcze jakiś wybór? Czy był tylko bezwolnym świadkiem wszechotaczającego mordu? Czy stać go było na demonstrację postaw heroicznych – ocalenie resztek humanizmu i własnego dzieciństwa?

O wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą opowiada właśnie prezentowana wystawa.

Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasуw współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy? To niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas.

Wystawa ukazuje ból, jaki dotknął Polaków w czasie wojny, naznaczonej okupacyjnym terrorem i walką o przetrwanie. To wyjątkowa ekspozycja, dzięki której możemy poznać „ukradzione” dzieciństwo Polaków i związaną z nim traumę, z którą musieli zmagać się całe życie.

– powiedział prezes IPN Jarosław Szarek otwierając wystawę.

Ekspozycja pokazuje jak wyglądało życie dzieci przed wojną, a także jak zmieniło się w jej czasie. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Wystawa odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych:

I Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości narodowych

II Obrońcy

III Oszukani

IV Ofiary

V Obserwatorzy

VI Okaleczeni

VII Emigranci

Wystawę można zwiedzać do 8 maja br., wstęp wolny.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wprowadził kartę LGBT+, będzie się tłumaczył. Radni chcą wiedzieć, co zrobi Trzaskowski

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Stołeczni radni na najbliższej sesji Rady Warszawy, która odbędzie się 28 marca, wysłuchają informacji prezydenta stolicy nt. skutków karty LGBT+. Wniosek w tej sprawie złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformował szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz, wniosek został przyjęty podczas konwentu rady. "Będzie procedowany podczas najbliższej sesji jako ostatni" - powiedział.

W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał tzw. deklarację LGBT+. Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). [polecam:https://niezalezna.pl/263692-odlot-trzaskowskiego-nie-zaluje-podpisania-karty-lgbt-a-przy-okazji-haniebny-atak-na-pis]

W czwartek szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz złożył wniosek do szefowej rady Ewy Malinowskiej-Grupińskiej o wprowadzenie do porządku obrad zaplanowanej na 28 marca sesji Rady Warszawy punktu w brzmieniu: "Informacja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie skutków, w tym finansowych, dotyczących wprowadzenia karty LGBT+". [polecam:https://niezalezna.pl/263691-rzeczniczka-rzadu-obnazyla-opozycje-wlasnie-dlatego-wywolali-dyskusje-swiatopogladowa]

Jak poinformował Jurkiewicz, wniosek został przyjęty w czwartek podczas konwentu rady. "Będzie procedowany podczas najbliższej sesji jako ostatni" - powiedział.

Jurkiewicz zaapelował również do osób, które są zaniepokojone wprowadzeniem karty LGBT+ o obecność na sesji. [polecam:https://niezalezna.pl/263721-patryk-jaki-ostro-o-decyzjach-trzaskowskiego-w-sprawie-lgbt-podal-przyklad-rabieja]

W rozmowie z PAP Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że dobrze będzie wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące karty.

Decyzję o podpisaniu deklaracji przez Trzaskowskiego krytykowali m.in. politycy PiS. Podczas konwencji w Jasionce prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił m.in. o ataku na rodzinę i dzieci. Ocenił też, że w niektórych miejscach w Polsce ma być zastosowana, a w niektórych miejscach już właściwie jest stosowana "pewna specyficzna socjotechnika". [polecam:https://niezalezna.pl/263807-woli-lgbt-trzaskowski-nie-da-grosza-na-palac-saski]

"Trudno to nazwać wychowaniem. To nie jest wychowanie, to jest właśnie socjotechnika mająca zmienić człowieka. Co jest w jej centrum? Otóż w jej centrum jest bardzo wczesna seksualizacja dzieci. To jest nie do uwierzenia; ja sam póki nie przeczytałem, nie mogłem w to uwierzyć, ale to ma się zacząć w okresie 0-4, czyli od urodzenia do czwartego roku życia"

- powiedział Kaczyński. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl