Katastrofa podczas rosyjskich manewrów na Bałtyku. Do morza runął wojskowy śmigłowiec. Piloci zginęli

/ mil.ru

  

Rosyjski śmigłowiec wojskowy Ka-29 runął do Morza Bałtyckiego. Zginęli dwaj piloci, którzy byli na pokładzie - poinformowały dziś służby prasowe rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Do katastrofy - według agencji informacyjnych - doszło wczoraj podczas białorusko-rosyjskich manewrów.

Prawdopodobnie do katastrofy doszło podczas białorusko-rosyjskich manewrów wojsk powietrznodesantowych rozpoczętych pod Brześciem, w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Ich aktywna faza – według wcześniejszych zapowiedzi miała trwać od 10 do 12 kwietnia – informowało ministerstwo obrony w Mińsku.

Do Brześcia przybyli żołnierze z rosyjskiej 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej, stacjonującej na co dzień w Pskowie. Ze strony białoruskiej w ćwiczeniu miały uczestniczyć oddziały 38. Brygady Desantowo-Szturmowej Sił Operacji Specjalnych.

Według komunikatu Floty Bałtyckiej piloci pracowali w zakładach lotniczych, które są producentem śmigłowców.

Jak podała agencja TASS helikopter zaginął podczas nocnego lotu szkoleniowego o 23:30 czasu moskiewskiego. Lot miał odbyć się w normalnych warunkach pogodowych.

O wypadku agencje informacyjne powiadomiły dziś rano, krótko przed oficjalnym komunikatem. Agencje podały, że wczoraj odnaleziono ciało jednego z pilotów.

Ka-29 to śmigłowiec bojowo-transportowy używany przez rosyjską marynarkę wojenną.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, tass.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podtopienia - już 200 interwencji strażaków

/ Chraecker

  

201 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy w ciągu ostatniej doby w związku z intensywnymi ulewami, skutkującymi podtopieniami w regionie. Nikt nie ucierpiał, a z domów ewakuowano cztery osoby. Najtrudniejsza sytuacja w środę po południu była w Kazimierzy Wielkiej oraz w powiatach buskim i staszowskim.

Jak powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Paweł Ksel, od godzin popołudniowych we wtorek strażacy interweniowali przy 143 podtopieniach budynków, 43 podtopieniach dróg i 15 wiatrołomach. W działaniach brało udział 319 zastępów i ponad 1,5 tys. strażaków. Uszkodzone zostały trzy mosty, w dwóch przypadkach ewakuowano po dwie osoby z domów jednorodzinnych - w wioskach w gminach Staszów i Solec-Zdrój. W powiecie kieleckim piorun uszkodził dom.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: staszowskim (83), buskim (58) i kazimierskim (37). "Wszędzie działały gminne i powiatowe zespoły zarządzania kryzysowego, które wspierały nas m.in. przez zapewnienie koparek, samochodów transportujących piach i worków, którymi zabezpieczyliśmy obiekty" - dodał Ksel.

"Sytuacja się stabilizuje, zmniejsza się liczba pompowań wody, ale pewnie będą one jeszcze zgłaszane. Nie możemy tego zrobić za wcześnie - bo kiedy jest wysoki poziom wód, woda pompowana z piwnic z powrotem będzie napływała. Może wówczas podmyć fundament i uszkodzić konstrukcję budynku. Można pompować dopiero, jak woda opadnie"

– wyjaśniał rzecznik świętokrzyskich strażaków.

W Kazimierzy Wielkiej ulewny deszcz spowodował, że woda zaczęła podtapiać ogródki działkowe przy ul. Kościuszki oraz posesje i domy znajdujące się przy położnych niżej ulicach miasta. Znacznie podniósł się także poziom przepływającej przez miasto i wpływającej w nim do Nidzicy - Małoszówki. Zalane wodą jest m.in. główne miejskie rondo na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich nr 776 (Busko-Zdrój – Kraków) i nr 768 (Jędrzejów – Koszyce). "To jeden z najniżej położonych w Kazimierzy punktów. Zalane są także ulice i posesje położne w pobliżu ronda. Zorganizowano objazdy, na które kieruje policja" – powiedział starosta kazimierski, Jan Nowak.

Po południu zebrał się powiatowy sztab kryzysowy. Nowak wyjaśniał, że po ulewach w gminach powiatu występują podtopienia i namuliska - podtopionych obecnie jest ok. 30 posesji, nie ma wśród nich budynków użyteczności publicznej. Strażacy na terenie miasta i powiatu zabezpieczali posesje przed zalaniem workami z piaskiem i odpompowywali wodę z podtopionych terenów - tam gdzie było to możliwe. Układane są worki z piaskiem, mające chronić kolejne miejsca przez możliwymi podtopieniami. "Na sztabie omówiono postępowanie w sytuacjach ekstremalnych – ratowanie życia ludzi, zwierząt i mienia - jak skoordynować służby samorządu różnych szczebli i służb ratowniczych. To wszystko jest skoordynowane głównie na tę noc" – opisywał starosta.

W powiecie staszowskim do południa na skutek zalania dróg, dojazd do miejscowości Bydłowa (gm. Oleśnica), był możliwy jednie ciężkimi pojazdami. "Teraz przynajmniej z dwóch stron można tam dojechać samochodem osobowym" – przekazał oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, Grzegorz Rajca.

W gminie Oleśnica odnotowano najwięcej interwencji w powiecie - trwa odpompowywanie wody z podtopionych budynków gospodarczych, mieszkalnych i zastoisk. Uszkodzony został też most na drodze powiatowej na odcinku Grobla - Oleśnica – trasa jest nieprzyjazna i wyznaczono objazdy. "Bardzo duże ilości wody po opadach deszczu spowodowały, że urządzania melioracyjne nie były w stanie jej odprowadzić" – opisywał Rajca przyczynę powstawania podtopień.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński przekazał, że pogotowie przeciwpowodziowe zarządził starosta buski, wprowadziły je też władze trzech gmin tego powiatu – Pacanów, Solec-Zdrój i Tuczępy oraz gminy Łubnice w pow. staszowskim.

Do godz. 18. w czwartek w całym województwie obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia. "W prognozie na jutro przepowiadają silny deszcz z burzami. Ostrzeżenie hydrologiczne prognozuje wzrost stanu wód w poszczególnych zlewniach na terenie regionu" – dodał Białogoński.

Jak ocenił, na razie poziom wody w rzekach nie stanowi niebezpieczeństwa, ale woda się w nich podnosi. Zaznaczył też, iż wg szacunków w sobotę poziom Wisły w Sandomierzu i Zawichoście może przekroczyć stan alarmowy, ale nie będzie to zagrażało koronom wałów przeciwpowodziowych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl