Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie w ubiegły piątek. Według projektu do zakresu działania komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości, legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

W szczególności komisja ma badać działania i ewentualnie zaniedbania: członków Rady Ministrów, prezesa Najwyższej Izby Kontroli i organów powołanych do ścigania przestępców (Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji).

Szewczak zaznaczył, że komisja będzie musiała zapoznać się olbrzymią ilością materiałów i zrozumieć mechanizmy działania grup przestępczych.

To nie jest tylko kwestia, że oni wyłudzali pieniądze z budżetu, ale to również fakt prania brudnych pieniędzy – tych najgorszych zjawisk w życiu społecznym, gospodarczym, finansowym na świecie. Np. kartele narkotykowe dość bezkarnie funkcjonowały. Pamiętajmy o tym, że przedstawiciel Prokuratury Generalnej za rządów PO-PSL wydawał wytyczne, żeby tego typu poważne przestępstwa traktować jako mniej istotne skarbowe przewinienia

– powiedział nam poseł PiS.