NBP z monetą upamiętniającą czyn zbrojny Polonii amerykańskiej

/ kolekcjoner.nbp.pl

  

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł, poświęcona stuleciu czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej, trafiła dziś do obiegu – poinformowała dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek.

Jak podkreśliła Jaroszek, w 2018 r. NBP planuje emisję wielu monet kolekcjonerskich i jednego banknotu kolekcjonerskiego, poświęconego stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. "Warto spojrzeć na tę akcję nie tylko poprzez pryzmat tego, co działo się wówczas na terenie Polski i co doprowadziło do odzyskania niepodległości, ale również z perspektywy tego, jakie było zaangażowanie Polaków, którzy mieszkali poza granicami kraju. Niewiele osób wie, że wysiłek Polonii zamieszkującej Stany Zjednoczone i Kanadę doprowadził do tego, iż ponad 20 tys. polskich ochotników zasiliło szeregi Armii Hallera, tzw. Błękitnej Armii" – zwróciła uwagę.

Dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP poinformowała, że wprowadzona do obiegu moneta ma nominał 10 zł i będzie sprzedawana w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP w cenie 120 zł. Autorem jej projektu jest Robert Kotowicz. Na obu stronach monety znajdują się postacie z warszawskiego pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. W centralnej części rewersu znajduje się postać kawalerzysty Błękitnej Armii na koniu podczas ataku. Dodatkowo w dolnym lewym polu widnieje orzeł ochotników z Ameryki dzierżący w szponach szarfę z napisem "Armia Polska". Na awersie monety przedstawiono dynamiczną postać żołnierza błękitnej armii, który trzyma w dłoniach sztandar z polskim orłem – powiedziała.

Jaroszek poinformowała również, że w ramach serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" 22 maja NBP wprowadzi do obiegu monetę okolicznościową o nominale 5 zł, która zostanie wykonana w standardzie obiegowym.

Będzie ona wyglądała dokładnie tak samo jak moneta pięciozłotowa obiegowa, ale będzie miała dodatkowo napis "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Ta moneta trafi do odbiorców w rekordowym i bardzo symbolicznym nakładzie, ponieważ wyemitujemy jej do 38 mln 424 tys. sztuk. Liczba ta odpowiada liczbie obywateli Polski. To jest oczywiście zabieg symboliczny. Nie oznacza to, że każdy z Polaków będzie mógł taką monetę dzierżyć w swoich dłoniach, ale mam nadzieję, że każdy będzie miał szansę spotkać ją w obrocie gotówkowym"

– stwierdziła.

Jak dodała, w sierpniu NBP wyemituje banknot kolekcjonerski pn. "Niepodległość" i srebrną monetę w nakładzie do 25 tys. sztuk, skierowaną do młodszych odbiorców. "Będzie ona będzie miała aktywny QR kod przenoszący kolekcjonerów na stronę internetową poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości" – wyjaśniła Jaroszek.

Według niej, kulminacja emisji monet wydanych z okazji jubileuszu Polski nastąpi w listopadzie. "Wprowadzimy wówczas do emisji dwie monety w kształcie kuli - niezwykle atrakcyjny, technologicznie skomplikowany projekt - oraz monetę o nominale 1 zł, która będzie miała dokładny wizerunek naszego polskiego złotego. Będzie ona wyemitowana w złocie" – powiedziała Jaroszek.

Zgodnie z ustawą o NBP, Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej - banknotów i monet; wszystkie one – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Wszystkie monety i banknoty kolekcjonerskie dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie rowerzysty

Zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Do potrącenia rowerzysty doszło na drodze krajowej nr 40 między Prudnikiem a Głuchołazami.

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie 7:00 rano na drodze krajowej nr 40 z Prudnika do Głuchołaz.

W nieustalonych do tej pory okolicznościach doszło do potrącenia rowerzysty w miejscowości Charbielin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl