"Europa ludzi wolnych". Prymas zapowiedział XI Zjazd Gnieźnieński

Katedra gnieźnieńska / By Dd1975 - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3800440

  

"Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" – pod takim hasłem odbędzie się w Gnieźnie 21-23 września XI Zjazd Gnieźnieński. - Trzydniowy Zjazd wpisze się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył prymas Polski abp Wojciech Polak, zapowiadając spotkanie podczas konferencji prasowej w Warszawie. Patronat przyjął prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił prymas, w większości zjazdy odbywały się w marcu, nawiązując bardziej do historycznej daty 13 marca pierwszego zjazdu w 2000 roku.

- Natomiast poprzedzamy też pewne ważne wydarzenia, np. ostatni X Zjazd Gnieźnieński poprzedzał wydarzenie 1050-lecia chrztu Polski, który obchodziliśmy w kwietniu. Więc siłą rzeczy był w marcu. Tym razem, kiedy patrzymy na 11 listopada, starając się w ten sposób uchwycić kalendarz tegorocznych wydarzeń, to wrzesień poprzedza to listopadowe święto 100-lecie niepodległości - święto wolności

 - wyjaśnił abp Polak.

Nawiązując do myśli przewodniej, prymas powiedział, że w czasie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego chodzi o podjęcie na różnych poziomach, zwłaszcza na poziomie "metaetycznym", jeszcze bardziej fundamentalnym, refleksji, "co znaczy być człowiekiem wolnym".

- W Jezusie Chrystusie otrzymujemy dar bycia ludźmi wolnymi. Ale wiemy, że wolność to nie jest tylko zdolność do wyboru między różnymi sytuacjami. Wolność nie ogranicza się jedynie do posiadania możliwości wielokrotnego takiej czy innej rzeczywistości. Wolność jest także do zagospodarowania, wolność jest zadaniem, a przede wszystkim jest wezwaniem do odpowiedzialności, do bycia ludźmi wolnymi w sposób twórczy i odpowiedzialny

 - podkreślił abp Polak.

Dodał, że dlatego, kiedy myślimy o Europie ludzi wolnych, to myślimy właśnie o "Europie ludzi, którzy są z jednej strony twórczy, którzy są zdolni zagospodarować przestrzeń życia, w której na danym etapie historii się znajdują, w sposób odpowiedzialny i w sposób także nacechowany tym, co płynie z chrześcijańskiego przekazu Ewangelii: miłość do drugiego człowieka, solidarność, praca wspólna, współtworzenie tych przestrzeni wolności, zabudowywanie tych wolności wspólnie".

Chcemy też zobaczyć - podkreślił prymas - że "myśl chrześcijańska, że życie chrześcijan, że wydarzenie bycia chrześcijaninem jest rzeczywistością, która ciągle może nas inspirować do tego, by twórczo realizować naszą ludzką wolność".

Jak poinformowali organizatorzy zjazdu, podobnie jak poprzednie także tegoroczny będzie miał charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Zgromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy. Trzydniowe spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Będą się odbywały tradycyjnie w dwóch sąsiadujących gmachach I Liceum Ogólnokształcącego i gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego.

Udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, której prezes wraz z Prymasem Polski tradycyjnie otworzy obrady. Po śmierci abp. Jeremiasza zrobi to po raz pierwszy bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wspomnianej przez abp. Wojciecha Polaka dyskusji na temat źródeł wolności i nadziei dla Polski i Europy towarzyszyć będzie refleksja historyczna, nawiązująca do 100-lecia niepodległości Polski. Wśród zaproponowanych tematów jest wiele aktualnych i wzbudzających emocje, jak choćby kryzys migracyjny, uchodźcy, patriotyzm i miejsce Polski w Europie. Głos w tych sprawach zabiorą świeccy i duchowni paneliści z Polski i z zagranicy.

Wśród zaproszonych do Gniezna gości i prelegentów są m.in. kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły, oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie. W debatach udział wezmą świadkowie wiary, społecznicy, politycy, komentatorzy, ludzie zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną.

Niebawem - jak poinformowali organizatorzy - uruchomiona zostanie strona internetowa XI Zjazdu Gnieźnieńskiego z panelem zgłoszeniowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przewaga PiS nad Koalicją Europejską się zwiększyła! Oto NAJNOWSZE wyniki sondażowe

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

PiS wygrywa wybory z poparciem 43,1 proc., drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska z poparciem 38,4 proc. - wynika z sondażu tzw. late poll Ipsos, podanego ok. północy przez stacje telewizyjne.

W myśl sondażu pięcioprocentowy próg przekracza także Wiosna (6,7 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Pozostałe komitety nie przekraczają 5-procentowego progu. Zgodnie z tym sondażem PiS uzyskuje w Parlamencie Europejskim 24 mandaty, Koalicja Europejska 22 mandaty, a po 3 mandaty Wiosna i Konfederacja.

Tzw. late poll to wyniki sondażowe z późniejszej godziny niż podane o 21 sondaże exit poll. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl