Marsz Pamięci, po wystąpieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i odczytaniu apelu pamięci, wyruszył sprzed Pałacu Prezydenckiego w miejsce, gdzie odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformował, podczas przemówienia przed Pałacem Prezydenckim, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, na plac Piłsudskiego przeniesiony zostanie tzw. krzyż smoleński, który od początku towarzyszył obchodom miesięcznic.

Na zakończenie wtorkowych uroczystości Jarosław Kaczyński zabrał głos na pl. Piłsudskiego, gdzie dziękował "za ten dzisiejszy dzień, za te 96 marszów".

CZYTAJ TEŻ: "Doszliśmy do celu" - podkreślił J. Kaczyński. Za wsparcie podziękował T. Sakiewiczowi i Klubom GP

Prezes PiS dziękował tym wszystkim, którzy wspierali marsze, m.in. Radiu Maryja i jego dyrektorowi o. Tadeuszowi Rydzykowi. Mówił też o Telewizji Trwam oraz wszystkim innym środkom masowego przekazu, które transmitowały, "szczególnie w ostatnich latach" msze.

I mam nadzieję, że będą to czynić dalej

- dodał.

Wcześniej - przed Pałacem Prezydenckim - prezes Prawa i Sprawiedliwości dziękował "Gazecie Polskiej" oraz jej redaktorowi naczelnemu Tomaszowi Sakiewiczowi, a także Klubom Gazety Polskiej.

CZYTAJ TEŻ: Kluby Gazety Polskiej - im się należą szczególne podziękowania! Bez nich nic byśmy nie osiągnęli

Jarosław Kaczyński wyraził też wdzięczność "odważnym dziennikarzom, którzy angażowali się w walkę o prawdę".

Prawda zwyciężyła, zwyciężyła dzięki temu także wolność, bo nie ma wolności bez prawdy

- podkreślił Kaczyński.

Nawiązał też do homilii wygłoszonej podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Jak dziś słyszeliśmy w katedrze, wolność jest zawsze zadaniem i my to zadanie ciągle mamy przed sobą i będziemy musieli je wykonywać

- mówił szef PiS.

Będziemy musieli odnosić kolejne zwycięstwa, by Polska była wolna i by była krajem wolnych Polaków

- dodał.