Dekalog polskiej niepodległości według Pawła Piekarczyka

/ Fot. Gazeta Polska

  

Dzień przed ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej, w warszawskiej siedzibie Klubu Ronina odbyła się premiera najnowszej płyty Pawła Piekarczyka pt. "Requiem smoleńskie i 10 piosenek o polskiej wolności”. - To piosenki pełne zadumy, które w jakiś sposób są o tym, co robimy z naszą wolnością, bo wolność, jak mówił Jan Paweł II, jest nam zadana, a nie dana - mówi w rozmowie z niezalezna.pl Paweł Piekarczyk

Paweł Piekarczyk to bard z krwi i kości - udowodnił to już poprzednimi albumami: „Portretem III RP” (2010), „Drugim obiegiem w kondominium” (2012), „Dumnym oszołomem” (2014) czy wreszcie wydanymi nie tak dawno, bo w 2016 r. „Zapiskami walki, zdrady i zwycięstwa”. Na najnowszy album, podobnie jak na wszystkie poprzednie, również składają się celna spostrzeżenia, nierzadko ubrane w sarkazm, doprawione gitarowym brzmieniem i tym, co chyba w twórczości Piekarczyka najważniejsze - troską o Polskę. Jak podpowiada nam nazwa płyty, "Requiem smoleńskie i 10 piosenek o polskiej wolności” to swoisty muzyczny dekalog będący próbą definicji polskiej niepodległości zwieńczony żałobym utworem poświęconym katastrofie rządowego Tupolewa z 10 kwietnia 2010 r.    

Z nowego albumu barda Strefy Wolnego Słowa bije gorzka refleksja dotycząca wyzwalania się Polski i Polaków z okowów niewoli komunizmu. Słychać to już w otwierającym krążek „Sądzie Ostatecznym”, w którym Piekarczyk śpiewa „Ostatnio mój naród zapomniał o dumie/ zbyt łatwo obraża Dobrego Pasterza/ Za rzadko zagląda do martwych swych sumień/ za często szyderstwem swe słowa odmierza”, a później wielokrotnie jeszcze w „Poranku” („szybki jest kres wolności poranka”), „Polskiej sielance”, w której słyszymy o „sielance na niby” i wreszcie w „Po komunizmie”,w którym to utworze autor już wprost krytykuje brak rozliczenia się z przeszłością: „komunizm upadł w Europie, ale u nas, co z żalem podkreślić muszę, gdzieniegdzie mają się doskonale komunistyczni funkcjonariusze”. Słowa te , choć zostały napisane kilka lat temu, nabierają szczególnego znaczenia w dobie dyskusji nad tzw. ustawą degradacyjną, a utwór „Powązki 2014 - pogrzeb Jaruzelskiego”, w którym Piekarczyk wspomina o „esbecji mrocznej ciżbie” tylko wpisują się w tę narrację.

Na płycie znajdziemy również dwie dedykację - jedną ze swoich piosenek bard poświęca Stefanowi Wiecheckiemu „Wiechowi” („Socjalizmu pękły stropy, zmiany zapierają dech w maratonie do Europy. / Wszystko dzieje tu się tak, aby błysnąć Ameryką, tylko czasem Pana brak, kiedy żal przychodzi znikąd”), drugą - swojej córce Magdzie, ku której formułuje poruszające przesłanie: „wrogom Polski bądź zawsze przeciw i tak wychowaj swoje dzieci”.

Zwieńczeniem płyty jest niespełna 16-minutowe „Requiem smoleńskie” poświęcone tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku "lecieli złożyć polskie kwiaty, na polskich grobach we wsi Katyń” i zginęli w katastrofie rządowego Tupolewa. W ekspresyjnej balladzie Paweł Piekarczyk nie tylko wspomina ofiary i ból ich rodzin, ale punktuje szereg zaniedbań ze strony ówczesnej władzy - m.in. dopuszczenie do zamiany ciał w trumnach i  profanacji zwłok. „Czy pojąć ktoś potrafi premiera Tuska dziwną minę z kilku smoleńskich fotografii, na których ściska się z Putinem? Czy w chwili tej zdecydowano, żeby śledztwo dać Rosjanom?” - pyta Piekarczyk, który pełen pasji monolog kończy znamiennymi słowami o dochodzeniu do prawdy: „Z nami czy bez nas, świat będzie trwać i kręcić się z tą samą silą, lecz my musimy prawdę znać, aby historii odpowiedź dać, co na Siewiernym się zdarzyło”.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Requiem Smoleńskie": Paweł Piekarczyk zaprezentował materiał z nowej płyty

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

To brzmi jak groźba. Senatorowie KO zapewniają, że „krzywdy zostaną osądzone i naprawione”

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Krzywdzące wyroki i postępowania komornicze w stosunku do zwykłych obywateli, na politykach Platformy nie robią większego wrażenia. Tysiące poszkodowanych, tysiące złamanych życiorysów i karier nie znaczy zdaniem senatorów Koalicji Obywatelskiej więcej niż rzekome represje w stosunku do reprezentantów "nadzwyczajnej kasty". Taki wniosek można wysnuć z działań grupy senatorów KO, która postanowiła bronić sędziów przeciwko rzekomym represjom. - Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone - głosi projekt uchwały.

W projekcie, którym w czwartek rano mają zająć się senackie komisje: Ustawodawcza i Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, senatorowie podkreślili, że wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej "jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji".

"W okresie zaledwie czterech lat zniszczony został autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany dokonane w odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa w znacznym stopniu uzależniły ten organ od władzy wykonawczej. Lekceważone są opinie i orzeczenia europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej. Jawnie dyskredytowane są wyroki Sądu Najwyższego. Niezawisłość sędziowska jest podważana, a sami sędziowie stali się obiektem rozmaitych agresywnych działań ze strony władzy. Instytucje państwowe, finansowane ze środków publicznych, prowadzą akcje dezawuowania sądów, a w wielu wypadkach konkretnych sędziów"

- czytamy w projekcie.

Oceniono w nim, że w wyniku tych działań Polska przestaje być uważana na arenie międzynarodowej za demokratyczne państwo prawa.

[polecam:https://niezalezna.pl/305621-najpierw-nadzwyczajna-kasta-a-teraz-wyrokow-sadowych-i-boskich-sie-nie-komentuje]

W projekcie przypomniano art. 173 konstytucji, który mówi, że "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”, oraz art. 178 mówiący, że "sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom".

Szkopuł w tym, że niektórzy sędziowie nie chcą orzekać stosując się właśnie do ustaw o których mowa w art. 178 konstytucji. To jednak senatorom KO chyba umknęło, w obliczu rzekomych "represji" wobec przedstawicieli "nadzwyczajnej kasty".

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej domaga się: po pierwsze - zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów; po drugie - zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze; po trzecie: zapewnienia sędziom bezpieczeństwa w pracy"

- zapisano w projekcie.

W projekcie Senat domaga się "uznania praw samorządu sędziowskiego do właściwego reprezentowania własnej grupy zawodowej", "wdrożenia rozstrzygnięć instytucji europejskich, w tym przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bez zbędnej zwłoki i fałszywych sugestii, iż są podejmowane na szkodę Rzeczypospolitej". Żąda ponadto "podjęcia pilnych działań celem realizacji uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r".

[polecam:https://niezalezna.pl/307530-dziedziczak-niektore-srodowiska-sedziowskie-chca-byc-zamknieta-kasta]

Senatorowie wyrazili uznanie m.in. dla takich sędziów jak Paweł Juszczyszyn, który rozpatrując apelację w sprawie cywilnej pomiędzy obywatelem, a funduszem inwestycyjnym postanowił zakwestionować legalność powołania sędziego w pierwszej instancji.

- Senat wyraża uznanie dla tych wszystkich sędziów, a także reprezentantów innych zawodów prawniczych, którzy odważnie, mimo gróźb i represji, przeciwstawiają się dewastacji wymiaru sprawiedliwości i często ponoszą z tego powodu dotkliwe konsekwencje"

- podkreślono w projekcie.

"Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone" - głosi projekt uchwały.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts