Macierewicz przedstawia kolejne dowody eksplozji. „To było przyczyną śmierci pasażerów”

/ arch. Anita Gargas/Misja Specjalna

  

Kierujący pracami podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz wyjaśnił w programie „Warto Rozmawiać”, że raport techniczny nie jest jeszcze raportem końcowym, lecz dotyczy wyłącznie części technicznej wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

- On nie omawia wszystkich okoliczności. On omawia okoliczności techniczne związane z przyczyną śmierci pasażerów. Tylko to i aż to. To jest raport, pod którym podpisali się wszyscy członkowie podkomisji i nasi eksperci zagraniczni – mówił w rozmowie z Janem Pospieszalskim były szef MON Antoni Macierewicz.

Jednocześnie Antoni Macierewicz wskazuje, że w tego typu śledztwie, od strony technicznej najważniejsze jest ustalenie przyczyny śmierci.

- Po ustaleniu przyczyny śmierci cała reszta jest badana z tego punktu widzenia. My przez 8 lat byliśmy wodzeni na manowce: a to jakaś brzoza, a to wprowadzanie w błąd pilotów... Najważniejsza jest przyczyna śmierci i przyczyna została ustalona przez komisję. Pasażerowie zostali zabici eksplozją centropłatu przed samym przyziemieniem. To było przyczyną ich śmierci – mówił Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji smoleńskiej omówił również skalę zniszczeń środkowej części samolotu i części lewego skrzydła. Zwrócił uwagę, że z ustaleń podkomisji i ekspertów wynika, że dźwigar centropłata poleciał 70 m do przodu i znalazł się w krzakach, cały osmalony.

- Widać wyraźne oddziaływanie bardzo wysokiej temperatury. Te części zresztą są przez bardzo wysoką temperaturę w większym lub mniejszym stopniu zniszczone. [...] Nad skrzydłem są drzwi, które zostały wbite na metr w ziemię. Te drzwi leciały z prędkością dziesięć razy większą niż samolot, żeby się wbić w ziemię. Musiały skądś tę prędkość uzyskać. [...] Po lewej stronie nad miejscem wybuchu była kuchnia. Została rozerwana i rozproszona na powierzchni 1300 metrów kwadratowych – mówił Antoni Macierewicz.

Ponadto prezentując zdjęcia z miejsca katastrofy oraz zdjęcia eksperymentów porównawczych wykonywanych przez podkomisję smoleńską oraz zagranicznych ekspertów, Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na charakterystyczne wygięcia i „zawinięcia” elementów wraku. Są to tzw. „podpisy  eksplozji” uszkodzenia powstające wyłącznie wskutek eksplozji i zdefiniowane jako takie w fachowej literaturze naukowej.

- To jest podpis świadczący o eksplozji – oznajmił Antoni Macierewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP1

Tagi

Wczytuję komentarze...

Holendrzy już wybrali posłów do PE

  

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy w dzisiejszym głosowaniu to „zaskakujący rezultat”, który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry'ego Baudeta. W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD - 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) - 4, FvD - 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - 1.

Wyniki oficjalne zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl