Macierewicz przedstawia kolejne dowody eksplozji. „To było przyczyną śmierci pasażerów”

/ arch. Anita Gargas/Misja Specjalna

  

Kierujący pracami podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz wyjaśnił w programie „Warto Rozmawiać”, że raport techniczny nie jest jeszcze raportem końcowym, lecz dotyczy wyłącznie części technicznej wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

- On nie omawia wszystkich okoliczności. On omawia okoliczności techniczne związane z przyczyną śmierci pasażerów. Tylko to i aż to. To jest raport, pod którym podpisali się wszyscy członkowie podkomisji i nasi eksperci zagraniczni – mówił w rozmowie z Janem Pospieszalskim były szef MON Antoni Macierewicz.

Jednocześnie Antoni Macierewicz wskazuje, że w tego typu śledztwie, od strony technicznej najważniejsze jest ustalenie przyczyny śmierci.

- Po ustaleniu przyczyny śmierci cała reszta jest badana z tego punktu widzenia. My przez 8 lat byliśmy wodzeni na manowce: a to jakaś brzoza, a to wprowadzanie w błąd pilotów... Najważniejsza jest przyczyna śmierci i przyczyna została ustalona przez komisję. Pasażerowie zostali zabici eksplozją centropłatu przed samym przyziemieniem. To było przyczyną ich śmierci – mówił Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji smoleńskiej omówił również skalę zniszczeń środkowej części samolotu i części lewego skrzydła. Zwrócił uwagę, że z ustaleń podkomisji i ekspertów wynika, że dźwigar centropłata poleciał 70 m do przodu i znalazł się w krzakach, cały osmalony.

- Widać wyraźne oddziaływanie bardzo wysokiej temperatury. Te części zresztą są przez bardzo wysoką temperaturę w większym lub mniejszym stopniu zniszczone. [...] Nad skrzydłem są drzwi, które zostały wbite na metr w ziemię. Te drzwi leciały z prędkością dziesięć razy większą niż samolot, żeby się wbić w ziemię. Musiały skądś tę prędkość uzyskać. [...] Po lewej stronie nad miejscem wybuchu była kuchnia. Została rozerwana i rozproszona na powierzchni 1300 metrów kwadratowych – mówił Antoni Macierewicz.

Ponadto prezentując zdjęcia z miejsca katastrofy oraz zdjęcia eksperymentów porównawczych wykonywanych przez podkomisję smoleńską oraz zagranicznych ekspertów, Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na charakterystyczne wygięcia i „zawinięcia” elementów wraku. Są to tzw. „podpisy  eksplozji” uszkodzenia powstające wyłącznie wskutek eksplozji i zdefiniowane jako takie w fachowej literaturze naukowej.

- To jest podpis świadczący o eksplozji – oznajmił Antoni Macierewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP1

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niszczyciel rakietowy USA płynie do Odessy

zdjęcie ilustracyjne / Alan J. Baribeau Wikipedia.org

  

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął dziś na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Sztab marynarki wojennej Ukrainy potwierdził, że USS Donald Cook zawinie do Odessy 25 lutego. Po informacji, że Amerykanie wpłynęli na Morze Czarne, rosyjska agencja TASS przekazała, że do ich obserwacji Rosja wysłała mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo i okręt zwiadowczy Iwan Churs.

USS Donald Cook uzbrojony jest m.in. w pociski manewrujące Tomahawk. Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej oświadczyło, że niszczyciel uczestniczy „w operacji na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie oraz wzmocnienia gotowości bojowej i potencjału marynarki wojennej wraz z sojusznikami z NATO i partnerami w regionie”.

Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl