Panika na rosyjskiej giełdzie. Rubel pikuje w dół. Oligarchowie tracą miliardy

/ kremlin.ru

  

Istne tąpnięcie na rosyjskiej giełdzie wywołały sankcje nałożone przez USA na Rosję. Sytuację panującą w Moskwie najdokładniej opisuje to jedno słowo: „PANIKA”. Najważniejszy indeks RTS stracił 11,44 proc., a rubel odnotował największy spadek od ponad trzech lat. Spadały akcje spółek, na które nałożono restrykcje, lub należące do osób objętych sankcjami. Według rosyjskiego dziennika „RBK” 50 najbogatszych rosyjskich biznesmenów straciło w ciągu zaledwie jednego dnia równowartość około 12 mld dol.

Agencja AFP nie ma wątpliwości, że tak czarnego dnia na moskiewskiej giełdzie nie było od aneksji Krymu i pierwszej rundy zachodnich sankcji nałożonych na Rosję.

Dobrą minę do złej gry starał się robić premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, który musiał zapewnić inwestorów, że podmioty objęte amerykańskimi restrykcjami „otrzymają pomoc rządową”. Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rząd uważnie śledzi sytuację na rynkach, ale ocena skutków nowych sankcji na Rosję zajmie jeszcze trochę czasu.

Tymczasem na rynkach akcji notowania jednej z firm należących do aluminiowego potentata Olega Deripaski, również objętego sankcjami, spadły o połowę. Jego notowana na giełdzie w Hongkongu spółka United Company Rusal Plc, stanowiąca serce jego holdingu, straciła 50 proc. wartości, czyli ponad 3,5 mld euro.

Spadały nawet akcje spółek nieobjętych restrykcjami: notowana na londyńskiej giełdzie firma metalurgiczna Evraz straciła 8 proc.

Reuters podkreśla, że spadła też wartość akcji państwowego Sbierbanku, którego notowania są postrzegane jako barometr gospodarczej sytuacji kraju.

„Riposta Stanów Zjednoczonych skazuje Rosję na degradację i kryzys gospodarczy. Nowe sankcje są wymierzone w tych, którzy mają wielkie znaczenie dla systemu i kolosalne wpływy” - informuje niezależna rosyjska „Nowaja Gezieta”.

USA nałożyły nowe restrykcje w piątek; objęły one 24 rosyjskich przedsiębiorców, bankierów, wojskowych i urzędników państwowych, a także 14 rosyjskich firm.

Osoby objęte restrykcjami nie będą mogły prowadzić interesów z obywatelami USA, a ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostaną zamrożone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strażnicy zatrzymali poszukiwanego przestępcę

zdjęcie ilustracyjne / strazgraniczna.pl

  

Strażnicy graniczni zatrzymali w Świecku (Lubuskie) 31-latka poszukiwanego listem gończym. Mężczyzna przewoził w aucie kradziony motocykl i posiadał narkotyki – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

19 czerwca nad ranem funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli jadący z Niemiec samochód osobowy marki fiat na polskich numerach rejestracyjnych. W trakcie kontroli dokumentów okazało się, że jego kierowca był poszukiwany na podstawie listu gończego przez Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich (Lubuskie).

31-latek był poszukiwany do odbycia 75 dni kary pozbawienia wolności za kierowanie gróźb karalnych. W trakcie dalszej kontroli w pojeździe ujawniono skradziony w Berlinie motocykl marki honda o wartości 50 tys. zł, a także kilka gram amfetaminy 

– powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi słubicka policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl