Wychodzimy z założenia, że film jest dość istotnym nośnikiem treści różnego rodzaju, także tych dotyczących naszej historii. Jeśli będziemy mogli zaznajomić z naszą przeszłością widzów na całym świecie, zostaniemy lepiej poznani jako naród. To będzie stwarzało możliwość do budowania wspólnej przyszłości, ponieważ zawsze łatwiej współpracuje się z kimś, kogo się zna. Poprzez ten projekt chcemy także włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości

- mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz.

Wojtowicz poinformował, że podczas przeglądów prezentowany będzie kanon siedmiu filmów, stworzony przez przedstawicieli instytucji partycypujących w projekcie.

Lista produkcji została wypracowana w drodze kompromisu i znajdują się na niej dzieła prezentujące różne okresy historyczne – "Ziemia obiecana", "Noce i dnie" ukazujące Polskę pod zaborami oraz "Pianista" i "Wołyń", poświęcone czasom II wojny światowej. Ukazany zostanie również okres Powstania Warszawskiego w "Miasto 44", a także walka przeciwko komunistycznej władzy po wojnie w produkcjach takich, jak "Popiół i diament" oraz "Człowiek z marmuru” .

Filmy zostaną zaprezentowane widzom w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii.

Pod koniec kwietnia odbędą się pokazy w Berlinie, a 1 czerwca wystartujemy w Nowym Jorku. Kolejne miejsca to m.in. Seattle, Vancouver i Pekin. Na przełomie października i listopada pojawimy się w Toronto, a przegląd w Tokio planujemy pod koniec listopada

 – wskazał Wojtowicz.

Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich wspomniał, że projekt zainaugurowała specjalna edycja "Wellington Polish Film Festival. 100 Years of Poland’s Regained Independence. Polish History in Film Masterpieces" w Nowej Zelandii. Projekcje odbyły się w Wellington w Roxy Cinema, które w 2013 r. otrzymało nagrodę "Best Cinema in New Zealand", przyznawaną przez Australijskie Stowarzyszenie Niezależnych Dystrybutorów.

Zainteresowanie było spore, sala była wypełniona po brzegi. Przegląd otworzył pokaz filmu "Miasto 44" w obecności odtwórczyni głównej roli Zofii Wichłacz. Warto jednak zaznaczyć, że nie organizujemy samodzielnych przeglądów. Za każdym razem odbywają się one w ramach imprez, które mają już długą historię w tych miastach. W Berlinie będzie to część projektu "Film Polska Berlin", w Nowym Jorku - "New York Polish Film Festival", a np. w Tokio - "Poland Film Festival in Japan"

 – powiedział Wojtowicz.