Od kiedy Tusk wiedział o wybuchach? Odpowiedź będzie w raporcie technicznym - ujawnia A. Macierewicz

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Głównym pytaniem na jakim się koncentrowaliśmy, było pytanie o bezpośrednią, techniczną przyczynę śmierci polskiej elity narodowej – przyznał były szef MON, poseł Antoni Macierewicz, który dzisiaj był gościem Radiowej Jedynki. Jak dodał, raport techniczny odpowiada na kluczowe pytania – jaka była przyczyna dojścia do awarii rządowego TU-154M lecącego do Smoleńska.

Jak zaznaczył minister Macierewicz, poprzednie komisje zajmowały się dziesiątkami innych pytań i problemów, omijając przyczynę śmierci delegacji do Smoleńska.

O ile się nie mylę, pan Lasek na jednej z konferencji stwierdził, że oni już nie badają w ogóle tego, co się działo po ich „pancernej brzozie”. Podobne było stanowisko strony rosyjskiej jeszcze niedawno. Pan Morozow, który był szefem komisji technicznej pani Anodiny, odpowiedział po zeszłym roku, że oni wiedzą, że były awarie przed upadkiem samolotu, przed jego ostateczną katastrofą, oraz że nawet było ich wiele, ale ich nie badali, bo wszystko co działo się za ich mityczną, pancerną brzozą już nie było ważne. Oni już tego nie badali. Ale pan Morozow kłamał. Okazuje się, że Rosjanie to jednak  badali i stwierdzili, że doszło do eksplozji, tyle że przypisywali ją tzw. uderzeniu hydraulicznemu. Ale bardzo dokładny i precyzyjny opis tej eksplozji w dokumentacji rosyjskiej istnieje, nikt na to dotychczas nie zwracał uwagi

– podkreślił dziś A. Macierewicz w rozmowie z Katarzyną Gójską i Wiesławem Molakiem na antenie Polskiego Radia.

Jak ujawnił przewodniczący podkomisji smoleńskiej, raport techniczny odpowiada na kluczowe pytania – jaka była przyczyna dojścia do awarii.

Tak, raport techniczny odpowiada na te pytania. Wszystkie kwestie, też główne kwestie techniczne, są w raporcie technicznym przedstawione. My nie wykluczamy oczywiście, że mogą dojść jakieś materiały dowodowe, które pogłębią i uszczegółowią dotychczas niepodjęte wątki techniczne. Ale główna przyczyna jest opisana w sposób wyczerpujący i wiarygodny

– podał poseł PiS.

Poseł Antoni Macierewicz podał, że pierwszymi, którzy poznają raport, będą rodziny smoleńskie.

Nastąpi to wkrótce

– podał polityk.

Jak ujawniła „Gazeta Polska” podkomisja dysponuje relacją świadka, który uczestniczył w badaniu smoleńskim. Mówił, że urządzenia pomiarowe wręcz zatykały się od śladów materiałów wybuchowych.

To prawda. Relacja jest w pełni wiarygodna, zawiera szczegóły opisu jak przebiegały same badania z elementami ważnymi, technicznymi, oraz także z refleksjami związanymi z zachowaniem różnych, wówczas decydujących o przebiegu wydarzeń dygnitarzy, takich jak Donald Tusk i inni, którzy jako pierwsi – jak się okazało – i dużo wcześniej poznali fakt, że tam była masa, bo to nie jest kwestia jednego, czy dziesięciu, tylko ponad sto śladów materiałów wybuchowych

– powiedział Macierewicz.

W tej relacji zawarta jest również informacja, w jakich okolicznościach zostali oni poinformowali o tych wynikach.

Nie chcę tych słów przytaczać publicznie, bo one są niezbyt parlamentarne, w każdym razie wskazują na wielki strach, jaki zapanował wśród prokuratury i najwyższych urzędników

– dodał.

Jak podał Antoni Macierewicz, szczegóły znajdują się w raporcie technicznym, który zostanie wkrótce przedstawiony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy kłócą się z USA ws. Nord Stream 2. „Nikt nam nie przeszkodzi”

/ fdecomite CC BY 2.0

  

Niemiecki socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył dziś, że nawet ewentualne sankcje USA nie wstrzymają zbudowania gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

- Nikt nie przeszkodzi - powiedział Maas uczestnicząc w politycznym forum dyskusyjnym agencji dpa. Karne posunięcia Stanów Zjednoczonych mogą wprawdzie skłonić niektórych udziałowców tego przedsięwzięcia, w tym koncerny niemieckie, do wycofania się, ale nie doprowadzą do fiaska całego projektu - zaznaczył. Dodał, że wtedy Rosja urzeczywistniłaby go sama i nie miałoby się już wtedy żadnego wpływu na kontynuowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jak wskazał Maas, negocjacje w sprawie ukraińskiego tranzytu prowadzone są obecnie z udziałem Unii Europejskiej. - Wszystko to obróciłoby się wniwecz, gdyby wprowadzono sankcje, a ten gazociąg zostałby potem zbudowany przez samych Rosjan - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie potwierdził w niedzielę, że ambasador Richard Grenell wysłał do realizujących projekt gazociągu Nord Stream 2 zachodnich koncernów list z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia.

- List przypomina, że jakakolwiek firma współpracująca z rosyjskim sektorem energetycznych rurociągów eksportowych naraża się na sankcje USA z tytułu CAATSA (Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje) - oświadczył rzecznik, dodając, że budowie drugiego bałtyckiego gazociągu z Rosji do Niemiec sprzeciwiają się także inne państwa europejskie.

Odnosząc się do listu, Maas powiedział dziś, że nie jest jego zadaniem mówienie ambasadorom o tym, co im wolno, niemniej „o tym, czy (taki) sposób eksponowania siebie leży w interesie Stanów Zjednoczonych, muszą zdecydować już same Stany Zjednoczone”.

Formalnie jedynym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za projekt Nord Stream 2 jest rosyjski Gazprom, ale podpisała ona umowy o finansowaniu tego przedsięwzięcia przez niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV. Wszystkie te firmy energetyczne byłyby odbiorcami dostarczanego nowym gazociągiem surowca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl