Pożegnanie Taboru – „za sprawą ustaw państwowych cygańskie wozy stanęły na zawsze”

/ Marzena Mąkosa / Radio Kielce

  

Międzynarodowy Dzień Romów uświetniło w Łodzi otwarcie wystawy, na której można zobaczyć zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, dokumentujące przejście Romów z trybu życia wędrownego na osiadły. Ekspozycję przygotowano na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów, Romów i Sinti z Europy do getta w Litzmannstadt, a później jego mieszkańców wywożono do obozów zagłady. Dziś jest tu oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Andrzej Polakowski. Są one efektem kilku wypraw artysty do miejsc, gdzie - jak wskazują organizatorzy wystawy – „za sprawą ustaw państwowych cygańskie wozy stanęły na zawsze”.

Jedno ze zdjęć Andrzeja Polakowskiego prezentowanych na wystawie

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, otwierając wystawę, zwrócił uwagę, że przywołuje ona u wielu osób wspomnienia z dzieciństwa i wspaniałą kulturę romską. „To hołd dla tego wspaniałego sposobu życia, który odszedł do historii” – powiedział Suski, który odczytał też list od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników obchodów Międzynarodowego Dnia Romów.

W tym dniu pamiętajmy o skomplikowanej, nierzadko o tragicznej, ale dzięki staraniu wielu środowisk, coraz lepiej znanej historii Romów. Pamiętajmy też o aktualnych wciąż wyzwaniach, z którymi zmaga się część tej mniejszości etnicznej.

– napisał premier.

Zwrócił również uwagę, że Romowie żyją na polskiej ziemi od ponad 600 lat.

To wieki kształtowania się bogatej romskiej tradycji, jej pielęgnowania bogatej i unikalnej obyczajowości. To także czas współistnienia naszych narodów. (…) Szczególne miejsce w naszej historii zajmuje Alfreda Markowska „zwana romską Sendlerową”. Pozostaje ona jedną z niezapomnianych bohaterek II wojny światowej - ratując romskie i żydowskie dzieci, dała „piękne świadectwo odwagi i człowieczeństwa”.

 

Złożono kwiaty przed tablicą znajdującą się na budynku dawnej kuźni, która w Litzmannstadt Getto znajdowała się przy wejściu do obozu cygańskiego, utworzonego w listopadzie 1941 roku.

Święto Romów przypada 8 kwietnia. Tego dnia w 1971 roku w Orpington w pobliżu Londynu po raz pierwszy zebrała się grupa Cyganów i ich sympatyków, by zamanifestować obecność tej grupy etnicznej w społecznościach całego świata i walczyć o jej prawa. Utworzono wówczas Światową Radę Cyganów Romani Union, zatwierdzono hymn Romów („Gelem, gelem”) i przyjęto barwy Romani Union. Postanowiono też, że 8 kwietnia będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Romów.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Co na to opozycja? Wałęsa ostro o... środowisku LGBT. "Nie mogą chodzić po mieście i bałamucić"

Lech Wałęsa / Fotomag/Gazeta Polska

  

Lech Wałęsa na wczorajszym spotkaniu w Krośnie zdecydował się powiedzieć o swoich poglądach dotyczących środowiska LGBT. To na pewno nie spodoba się Robertowi Biedroniowi i jego akolitom, a większość tzw. Koalicji Europejskiej również ma w tej kwestii odmienne zdanie.

Na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Krośnie dość nieoczekiwanie poruszono temat, który w ostatnim czasie często pojawia się w dyskusjach politycznych - a mianowicie: praw dla osób ze środowisk LGBT. Główną "gwiazdą wieczoru" był Lech Wałęsa.

"Prawa tak, ale nie mogą chodzić po mieście i bałamucić moje wnuki, to nie jest normalne, większość jest inna, i oni się do tej większości muszą podporządkować. My się podporządkowujemy się do ich wyzwań, bo pan Bóg ich stworzył. Ale oni się muszą do większości podporządkować, a tak to bałamucą nam dzieci"

- powiedział były prezydent.

To może nie spodobać się Koalicji Europejskiej, która często powołuje się na Wałęsę. Wywodzący się z Platformy Obywatelskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT+ i wcale nie zamierza tego żałować. [polecam:https://niezalezna.pl/263692-odlot-trzaskowskiego-nie-zaluje-podpisania-karty-lgbt-a-przy-okazji-haniebny-atak-na-pis]

Murem za środowiskami LGBT i kartą, podpisaną przez Trzaskowskiego, stanęły także SLD, Nowoczesna i Zieloni, a więc... większość partii tworzących Koalicję Europejską. [polecam:https://niezalezna.pl/262643-takiej-polski-chce-koalicja-europejska-zieloni-nowoczesna-i-sld-murem-za-deklaracja-lgbt]

Ciekawe, co na to Koalicja Europejska. W najgorszym przypadku Wałęsa z "autorytetu" szybko stać się może "homofobem".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl