Jego dzieła kosztują fortunę. 45 lat temu zmarł Pablo Picasso

Prekursor kubizmu zmarł 8 kwietnia 1973 r. w Mougins na południu Francji / fot. mat.pras.

  

W niedzielę mija 45. rocznica śmierci Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza - współtwórcy kubizmu - rzeźbiarza, grafika i ceramika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Gdy byłem dzieckiem, matka mówiła mi: "jeżeli będziesz żołnierzem, zostaniesz generałem. Jeśli będziesz mnichem, skończysz jako papież". Chciałem być malarzem i zostałem Picassem

 - tak mówił o sobie sam artysta.

Pablo Ruiz y Picasso był m.in. współtwórcą kubizmu. Tworzył nieprzerwanie przez 80 lat, wywarł olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny plastyki.

Urodził się w Maladze w 1881 r. Od 1904 r. działał przede wszystkim w Paryżu, a pod koniec życia na południu Francji. Artysta zmieniał style i eksperymentował. Liczba dzieł, które wyszły spod jego ręki, oceniana jest na 50 tys., w tym 1 885 obrazów, 1 228 rzeźb, 2 880 sztuk ceramiki i około 12 tys. szkiców.

W 1944 r. wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej i zaangażował się w działalność ruchów lewicowych i pokojowych; jego "Gołąbek Pokoju" stał się w 1949 r. logo Światowego Kongresu Pokoju w Paryżu. Wcześniej, w czasie hiszpańskiej wojny domowej, opowiedział się po stronie lewicowego rządu republikańskiego. Po zbombardowaniu w kwietniu 1937 r. Guerniki namalował monumentalny obraz "Guernica". Dzieło zostało wystawione w Pawilonie Hiszpańskim na Wystawie Światowej w Paryżu.

Na aukcjach dzieła malarza osiągają rekordowe sumy. W marcu 2013 r. namalowany przez Picassa w 1932 r. "Sen", ukazujący jego kochankę Marie-Therese Walter, osiągnął cenę 155 mln dolarów.

Picasso odwiedził Polskę w 1948 r. - przyjechał do Wrocławia na Pierwszy Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Zwiedził również powstające na warszawskiej Woli osiedle "WSM Koło" projektu Heleny i Szymona Syrkusów. W jednym z mieszkań przy ul. Jana Sitnika 4/8 Picasso, na którym wrażenie zrobiło przekształcanie gruzu i ruin w nowoczesne bloki, narysował węglem Syrenę trzymającą w dłoni młotek (Rysunek zamalowano w 1953 r.). Artysta podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie zestaw ceramicznych talerzy.

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 r. w Mougins na południu Francji.

22 kwietnia National Geographic wyemituje premierowy odcinek serialu "Geniusz: Picasso". W roli Pabla Picassa występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Television Studios i Imagine Television. Producentami wykonawczymi są zdobywcy Nagród Akademii Filmowej, Brian Grazer i Ron Howard.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uciekła z miejsca kolizji i zamknęła się w domu. Policjanci musieli sforsować drzwi

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Pexels/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Dyżurny krakowskiej policji odebrał w połowie ostatniego tygodnia zgłoszenie o kolizji dwóch pojazdów na ul. Królowej Jadwigi. Na miejsce natychmiast udała się załoga ruchu drogowego. Tam zgłaszający opowiedział mundurowym jak po zaparkowaniu swojego pojazdu marki Kia, zauważył inny pojazd tej samej marki wjeżdżający nagle na chodnik i z dużą prędkością zmierzający w jego kierunku. Widząc to, mężczyzna błyskawicznie odciągnął dwójkę swoich dzieci, dzięki czemu nie doszło do tragedii.

Pędzące auto uderzyło jednak w jego samochód, a sprawca bardzo szybko odjechał z miejsca. Poszkodowany mężczyzna zapamiętał wygląd osoby kierującej oraz markę i numery rejestracyjne pojazdu, dzięki czemu szybko udało się namierzyć właściciela oraz ustalić jego miejsce zamieszkania. Natychmiast udali się tam funkcjonariusze drogówki oraz policjanci z Komisariatu Policji IV w Krakowie. Pod ustalonym adresem mundurowi zastali 83-latka, który przekazał, że jest ojcem kobiety będącej właścicielką wskazanego pojazdu i wyłącznym użytkowaniem samochodu.

Mężczyzna jednak utrudniał funkcjonariuszom wykonywanie czynności służbowych, stwierdził, że nie wpuści ich na swoją posesję, ignorując tłumaczenia o odpowiedzialności karnej z tym związanej. Oświadczył ponadto, że córka nie wyjdzie do policjantów i zatrzasnął drzwi. Jako że wejście do budynku nie było możliwe, a kolejne próby przekonania do ich otwarcia drzwi okazały się bezskuteczne, na miejsce przybył ślusarz, który otworzył drzwi.

W środku policjanci zastali kobietę w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, co potwierdziły przeprowadzone badania. 59-latka nie przyznała się do winy, tłumacząc, że nic nie pamięta ze względu na leki, które zażywa. Policyjni technicy zabezpieczyli ślady, a mundurowi wraz z podejrzaną udali się do komisariatu, gdzie okazało się, że była ona również pod wpływem środków odurzających. Kobiecie zatrzymane zostało prawo jazdy.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego kobiecie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl