„Bojownicy rosyjskich wojsk okupacyjnych nadal ignorują ustalenia Trójstronnej Grupy Kontaktowej (ws. Donbasu) dotyczące pełnego wstrzymania walk w okresie Świąt Wielkanocnych. Od początku rozejmu, który ogłoszono 30 marca, agresor dokonał ponad 230 ostrzałów pozycji ukraińskich obrońców, niejednokrotnie z użyciem broni zakazanej przez mińskie porozumienia”

- ogłoszono w komunikacie dowództwa armii Ukrainy na Facebooku.

Armia ukraińska zapewniła, że jej żołnierze na linii rozgraniczenia w obwodzie donieckim i ługańskim nadal będą przestrzegać rozejmu. Zwróciła się do terrorystów, by odpowiedzieli jej tym samym.

„Sztab ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w Donbasie) nawołuje tak zwanych przywódców okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej do wstrzymania ostrzałów i prowokacji zbrojnych, by pozwolić cywilnym mieszkańcom miejscowości przyfrontowych na spokojne obchody wielkiego święta religijnego - Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa”.

Prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie obchodzą święta religijne według kalendarza juliańskiego. W tym roku Wielkanoc przypada w niedzielę 8 kwietnia.