Ostatni rok działalności Muzeum podsumowano na konferencji prasowej. Dyrektor placówki Karol Nawrocki poinformował, że w tym czasie Muzeum pozyskało 3852 nowych zabytków, większość których (prawie 97 proc.) stanowiły darowizny. W sumie w magazynach muzealnych znajduje się obecnie ponad 50 tys. eksponatów.

Jednym z najciekawszych przedmiotów, jakie placówka zdecydowała się zakupić w ostatnim czasie, był amerykański Dodge WC 51 wyprodukowany w 1945 r. W piątek po południu muzeum zaprezentowało auto: na muzealny plac wjechał nim Nawrocki, a pasażerem był wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Jest to lekki wojskowy samochód ciężarowy. Samochody tego typu były produkowane jako wóz dowodzenia, jako ambulans, jako pojazd rozpoznawczy, a nawet jako samobieżne działo przeciwpancerne 

– powiedział Sellin wyjaśniając, że ten konkretny egzemplarz brał udział w działaniach wojennych na terenie Francji, a po tym, jak trafił do Polski, został oznakowany emblematami 3. Dywizji Strzelców Karpackich z 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa.

W czasie konferencji prasowej Nawrocki poinformował też, że w ciągu ostatniego roku w Muzeum pokazano 10 wystaw panelowych, odbyło się kilka konferencji naukowych oraz 23 wydarzenia kulturalne, w tym koncerty i spektakle oraz 17 komercyjnych imprez, na których placówka zarabiała. Przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku w obiekcie otwarto Kino Muzeum, które miało dotąd 2,2 tys. widzów.

Poinformował, że do ponad 20 tys. wolumenów, które zgromadzono w muzealnej bibliotece dołączył niedawno zbiór 6,5 tys. publikacji przejętych z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. „Jest to jedna z najlepszych w Polsce bibliotek odnoszących się do tematyki II wojny światowej” – powiedział Nawrocki dodając, że w zbiorze tym znajdują się publikacje z całego świata.

Na konferencji poinformowano, że w ciągu ostatniego roku Muzeum odwiedziło ponad pół miliona gości, z czego niemal połowę stanowili cudzoziemcy.

- Jest na to duża szansa, że w tym roku odwiedzi nas milionowy gość – powiedział Nawrocki.

W planach na najbliższy czas Muzeum ma zorganizowanie kilku wystaw i konferencji naukowych, w tym konferencji poświęconej polom bitewnym oraz wystawy pt. „Poland first to fight”, która ma zostać otwarta 1 września 2019 r. i opowiadać o polskich doświadczeniach w czasie II wojny światowej. W tegorocznych planach Muzeum jest też wystawa „Milion zza oceanu”, która będzie poświęcona - jak zapowiedział Nawrocki - „milionowi amerykańskich żołnierzy z polskimi korzeniami, którzy brali udział w II wojnie światowej”.