To już rok działalności Muzeum II Wojny Światowej. Czas na podsumowanie

/ By Jroepstorff - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59591983

  

Ponad 500 tys. gości, z których niemal połowę stanowili cudzoziemcy, odwiedziło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ciągu roku, jaki minął od jego otwarcia. W tym czasie pozyskano prawie 4 tys. nowych eksponatów, w tym amerykański wojskowy samochód Dodge z 1945 r.

Ostatni rok działalności Muzeum podsumowano na konferencji prasowej. Dyrektor placówki Karol Nawrocki poinformował, że w tym czasie Muzeum pozyskało 3852 nowych zabytków, większość których (prawie 97 proc.) stanowiły darowizny. W sumie w magazynach muzealnych znajduje się obecnie ponad 50 tys. eksponatów.

Jednym z najciekawszych przedmiotów, jakie placówka zdecydowała się zakupić w ostatnim czasie, był amerykański Dodge WC 51 wyprodukowany w 1945 r. W piątek po południu muzeum zaprezentowało auto: na muzealny plac wjechał nim Nawrocki, a pasażerem był wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Jest to lekki wojskowy samochód ciężarowy. Samochody tego typu były produkowane jako wóz dowodzenia, jako ambulans, jako pojazd rozpoznawczy, a nawet jako samobieżne działo przeciwpancerne 

– powiedział Sellin wyjaśniając, że ten konkretny egzemplarz brał udział w działaniach wojennych na terenie Francji, a po tym, jak trafił do Polski, został oznakowany emblematami 3. Dywizji Strzelców Karpackich z 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa.

W czasie konferencji prasowej Nawrocki poinformował też, że w ciągu ostatniego roku w Muzeum pokazano 10 wystaw panelowych, odbyło się kilka konferencji naukowych oraz 23 wydarzenia kulturalne, w tym koncerty i spektakle oraz 17 komercyjnych imprez, na których placówka zarabiała. Przypomniał, że w listopadzie ubiegłego roku w obiekcie otwarto Kino Muzeum, które miało dotąd 2,2 tys. widzów.

Poinformował, że do ponad 20 tys. wolumenów, które zgromadzono w muzealnej bibliotece dołączył niedawno zbiór 6,5 tys. publikacji przejętych z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. „Jest to jedna z najlepszych w Polsce bibliotek odnoszących się do tematyki II wojny światowej” – powiedział Nawrocki dodając, że w zbiorze tym znajdują się publikacje z całego świata.

Na konferencji poinformowano, że w ciągu ostatniego roku Muzeum odwiedziło ponad pół miliona gości, z czego niemal połowę stanowili cudzoziemcy.

- Jest na to duża szansa, że w tym roku odwiedzi nas milionowy gość – powiedział Nawrocki.

W planach na najbliższy czas Muzeum ma zorganizowanie kilku wystaw i konferencji naukowych, w tym konferencji poświęconej polom bitewnym oraz wystawy pt. „Poland first to fight”, która ma zostać otwarta 1 września 2019 r. i opowiadać o polskich doświadczeniach w czasie II wojny światowej. W tegorocznych planach Muzeum jest też wystawa „Milion zza oceanu”, która będzie poświęcona - jak zapowiedział Nawrocki - „milionowi amerykańskich żołnierzy z polskimi korzeniami, którzy brali udział w II wojnie światowej”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w Waszyngtonie

/ twitter.com/chriscollison

  

Jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych w wyniku strzelaniny na ulicach Waszyngtonu, która miała miejsce w czwartek ok. godz. 22:00 czasu lokalnego - podał Reuters, powołując się na miejscową policję.

Na razie nie wiadomo, ile osób wszczęło strzelaninę i czy jej sprawca lub sprawcy zostali schwytani. Wcześniej lokalne telewizje informowały, że strzelać zaczęło kilku napastników, przeciwko którym policja wszczęła "zmasowaną" akcję.

Strzelanina miała miejsce w dzielnicy Columbia Heights, na skrzyżowaniu ulicy 14. i Columbia Road, ok. 3 km od Białego Domu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl