Platformiana inkwizycja

  

W jednym ze skeczów grupy Monty Pythona widzimy „hiszpańską inkwizycję”, której członkowie pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie, by zaskoczyć wszystkich swoją obecnością. „Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji! Nasze metody to strach i zaskoczenie!” – mówią, wkraczając znienacka w scenę, do której zazwyczaj pasują jak siodło do świni.

Ten element groteski przeszedł zresztą do języka potocznego i jest używany w momencie absurdalnego zwrotu akcji. Takim zwrotem była na pewno sejmowa konferencja prasowa PO, podczas której niczym hiszpańska inkwizycja (a raczej niczym filip z konopi) pojawił się ks. Tomasz Jegierski.

Duchowny, którego podejrzaną działalność opisywaliśmy na łamach „Gazety Polskiej”. Ksiądz przybył do Sejmu, by wraz z Borysem Budką i Romanem Giertychem bronić dobrego imienia sekretarza PO Stanisława Gawłowskiego. Ksiądz Tomasz po raz kolejny wymachiwał rzekomym pokwitowaniem pożyczki, jakiej miał udzielić marszałkowi seniorowi Sejmu RP Kornelowi Morawieckiemu. Wspólnie z Budką i Giertychem przekonywali, że w rzecz zamieszany jest także premier Mateusz Morawiecki.

Padły słowa o „korupcji politycznej”, a Giertych na Twitterze napisał o „rychłym końcu Prezesa Rady Ministrów”. Trzej muszkieterowie nie cieszyli się jednak zbyt długo uznaniem mediów. Wystarczyło przypomnieć nasze ustalenia co do dziwacznej roli księdza Tomasza choćby w pożyczce na 250 tys. dol., jaką otrzymał od prezydenta Panamy, i innych konfabulacjach, by duchowny zniknął z mediów, a Platforma zdjęła go ze sztandarów. Gdy dodatkowo okazało się, że w mediach społecznościowych ksiądz Tomasz przekonuje, że „Morawieccy chcieli zabić go dronem”, rzecz stała się niestrawna nawet dla nieprzychylnych na co dzień premierowi i jego ojcu. Swoje dołożył episkopat, który odciął się od kontrowersyjnego duchownego, pisząc, by pytać o niego w Kanadzie. Tym samym platformiana inkwizycja została sama ze swoją wunderwaffe. Teraz, idąc tropem Monty Pythona, pozostaje im tylko powołanie Ministerstwa Dziwnych Kroków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts