Jak spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu?

Pierwsze miesiące i lata życia to dla dziecka okres niezwykle intensywnego rozwoju. To, jak szybkie jest jego tempo zależy od wielu czynników, jednak jednym z nich jest ilość i jakość bodźców, z jakimi każdego dnia spotyka się maluch. Świat poznaje on wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem i dotykiem. Spacer pozwala angażować każdy z nich.

pixabay.com

Przed wyjściem z dzieckiem z domu należy upewnić się, że zapewniliśmy mu maksymalny komfort i przemyśleliśmy, co może się stać podczas wyjścia.

Żaden, nawet najbardziej atrakcyjnie zaplanowany spacer z niemowlakiem nie będzie cieszył, jeśli trzeba przez całą drogę nieść ze sobą ciężki ładunek. Spacer z mokrą pieluszką to także duże ryzyko podrażnienia delikatnej skóry dziecka, szczególnie, jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka, co może zdarzyć się nawet latem. Jeśli planujemy dłuższy spacer, warto zastanowić się także, gdzie ewentualnie można byłoby po drodze przewinąć dziecko oraz gdzie, jeśli zajdzie taka potrzeba skorzystać z toalety mogłaby także… mama. Przyda się także zestaw ubranek do przebrania malucha.

Niełatwo być odkrywcą, gdy w brzuszku pusto, dlatego tuż przed spacerem warto zaplanować lekki posiłek, który da maluchowi energię do poznawania świata.

To, jak bardzo ciekawy będzie spacer, w dużej mierze zależy od wybranej trasy i pomysłowości rodzica. Idealnie sprawdzą się oczywiście parki czy zadrzewione alejki. Dziecko początkowo obserwuje tylko ten świat, który mu pokazujemy, dlatego warto podchodzić bliżej do roślin i tłumaczyć maluchowi to, co go otacza – opowiadać o miejscach, drzewach, fontannie, a nawet ławce, na której odpoczywacie. Ciekawe może być także wąchanie kwiatów – dzięki temu możliwe będzie poznawanie świata także węchem. Starsze dzieci zainteresować może wyjście na pocztę, w okolice siedziby straży pożarnej lub policji – to okazja, np. by opowiedzieć o różnych zawodach.

Warto zbierać na spacerze „skarby” – mogą być to liście, kamyki, źdźbła trawy. Można zaplanować na ich przechowywanie specjalne, wspólnie udekorowane pudełko lub szkatułkę, umieszczone w pokoju dziecka lub innym honorowym miejscu w mieszkaniu.

Innym, już wspomnianym pomysłem na ciekawy spacer może być piknik lub wspólne ćwiczenia – każde dziecko chętnie się porozciąga czy chętnie będzie walczyć z rodzicem o wygraną w sprincie. Ukoronowaniem spaceru może być oczywiście także wizyta na placu zabaw – dla mamy to szansa, by chwilę porozmawiać z innymi mamami, dla malucha – by pobawić się z innymi dziećmi.

 

 Źródło: newseria.pl, niezalezna.pl,

#rodzice #mama #dziecko #aktywność #spacer

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo