Prezydent: dzięki polskiemu gazownictwu budujemy bezpieczeństwo narodu

- Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, a gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników VI Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Chancellery of the Senate of the Republic of Poland

Obrady Kongresu rozpoczęły się w czwartek w Łodzi. Temat dwudniowych obrad to: "Rynek gazu ziemnego w Polsce – kierunki rozwoju".

Podczas Kongresu przewidziane są trzy sesje tematyczne poświęcone:

  • kierunkom rozwoju rynku gazu w Polsce,
  • regulacjom prawnym w branży gazowniczej
  • bezpieczeństwu technicznemu w kontekście rynku usług, producentów i odbiorców.

W trakcie kongresu organizator, Izba Gospodarcza Gazownictwa, uczci jubileusz 15-lecia działalności.

List do uczestników VI Kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że "branża energetyczna ma ogromne znaczenie dla kondycji całej polskiej gospodarki i dla ekonomicznego rozwoju naszej Ojczyzny".

"Bezpieczeństwo energetyczne stanowi jeden z filarów suwerenności Rzeczypospolitej, decydując o naszej pozycji i podmiotowości w przestrzeni międzynarodowej. Ma to szczególną wymowę właśnie teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odczuwając dumę z historycznego dorobku, spoglądamy jednocześnie w przyszłość. Zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, aby jeszcze bardziej umocnić naszą suwerenność, bezpieczeństwo i gospodarczą niezależność"

- napisał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że zagadnienia, nad którymi debatują uczestnicy kongresu, znajdują się również w centrum jego uwagi. Przypomina, że w ubiegłym roku powołał Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Energetycznego, którego celem jest opiniowanie i doradzanie w kwestiach związanych m.in. z bieżącym i perspektywicznym bezpieczeństwem dostaw paliw, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta. Szacunki wskazują, że w nie tak już odległym 2030 r. będziemy potrzebować około 20 mld metrów sześc. "błękitnego paliwa"

- podkreślił prezydent.

"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto przy tym pamiętać, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym, co zachęca do intensywniejszego jego wykorzystywania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowym czynnikiem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i uniezależnienie się od dostaw z jednego kierunku"

- napisał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska w istotny sposób umocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne, dzięki niedawno otwartemu terminalowi LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

"Zakres dywersyfikacji powiększy się wraz z realizacją kolejnej strategicznej inwestycji gazowej – Baltic Pipe. Ważnymi elementami są przedsięwzięcia pomnażające możliwości magazynowania importowanego gazu oraz rozbudowa sieci przesyłowych, w tym interkonektorów, które pozwolą na elastyczne przesyłanie gazu w różnych kierunkach, również na osi północ-południe w ramach współpracy regionalnej państw Trójmorza"

- czytamy w liście.

"Jako Prezydent Rzeczypospolitej z wielką uwagą i uznaniem odbieram wysiłki władz państwowych i sektora gazowniczego na rzecz umacniania niezależności energetycznej, a także zwiększania udziału paliw niskoemisyjnych w miksie energetycznym"

- dodał Andrzej Duda.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #bezpieczeństwo energetyczne #gaz ziemny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo