Kiedy spotkanie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu prezydentów? Szef MSZ zdradza możliwy termin

Dziś Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ, wskazał termin, kiedy możliwe będzie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu prezydentów. Dodał, że niezależnie od rozmów w formacie trójstronnym, możliwa jest w Polsce wizyta przywódcy Francji, Emmanuela Macrona.

Jacek Czaputowicz
screen Telewizja Republika

Czaputowicz, pytany przez dziennikarzy, czy po dzisiejszej wizycie w Paryżu jest optymistą co do możliwości doprowadzenia w najbliższym czasie do szczytu Trójkąta Weimarskiego na szczeblu szefów państw i rządów, Czaputowicz stwierdził, że "spotkanie na najwyższym szczeblu powinno być poprzedzone spotkaniem w formacie ministrów spraw zagranicznych".

Jak podkreślił, istnieje "wola takiego spotkania" po stronie Polski i Niemiec.

- Minister Le Drian tutaj się z nami zgodził, zaproponuje datę takiego spotkania, (...) dostrzega korzyści z tego spotkania i z zacieśnienia współpracy w tej formule między trzema państwami. Myślę, owszem, że do spotkania na najwyższym szczeblu może dojść nawet w tym roku

 - mówił szef polskiej dyplomacji.

Jak dodał, niezależnie od ewentualnych spotkań Trójkąta, toczą się także rozmowy na temat wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie. "To jest kwestia ustalenia terminów" - podkreślił Czaputowicz.

Zwrócił w tym kontekście uwagę, że rok 2018 to m.in. rok ważnych rocznic.

- My obchodzimy swoje stulecie niepodległości, Francuzi będą bardzo uroczyście obchodzić zakończenie I wojny światowej, (...) 11 listopada będą duże uroczystości - to też jest możliwość spotkania

 - dodał minister

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Trójkąt Weimarski #jacek czaputowicz #Francja #Emmanuea Macron

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo