Zatrzymano szpiega przemysłowego

/ flickr.com/tamburix/CC BY-SA 2.0

  

Policja w Hiszpanii aresztowała byłego analityka komputerowego genewskiego oddziału banku HSBC Herve Falcianiego. Jest on oskarżany przez władze Szwajcarii m.in. o szpiegostwo przemysłowe.

O zatrzymaniu Falcianiego poinformowało hiszpańskie MSW. Nastąpiło to przedwczoraj niedaleko madryckiego uniwersytetu, na którym miał wygłosić przemówienie "Kiedy mówienie prawdy jest heroiczne".

Portal BBC News, HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) przekazał, że miał pomagać swoim zamożnym klientom w uchylaniu się od płacenia podatków od środków zdeponowanych na szwajcarskich kontach. Oszustwo wyszło na jaw pod koniec 2008 roku, kiedy Falciani dostarczył francuskim władzom podatkowym kilkadziesiąt gigabajtów poufnych informacji, zawierających dane klientów HSBC z lat 2005-2006.

HSBC nie tylko nie zgłaszał - powołując się na tajemnicę bankową - środków, jakie jego klienci lokowali na zagranicznych kontach, ale w niektórych wypadkach wręcz łamał prawo, czynnie pomagając im w ukrywaniu pieniędzy przed urzędami podatkowymi - podał portal BBC News.

Na listach klientów HSBC widnieją członkowie elit rządzących w Syrii, Egipcie i Chinach, a także ich krewni. Wykryto też powiązania z handlarzami diamentów i broni oraz grupami terrorystycznymi. HSBC przyznał się do błędów i oświadczył, że zamknął konta kontrowersyjnych klientów.

Według Falcianiego jego działalność miała pomóc w ściganiu obywateli unikających płacenia podatków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W niedzielę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.

O aktualnym stanie czystości wody w miejscach, w których w tym sezonie turystycznym zorganizowano kąpieliska, GIS poinformował na swojej stronie internetowej.

Zakaz korzystania z wody obowiązuje natomiast na trzech kąpieliskach śródlądowych: dwóch położonych nad Zalewem Szczecińskim w Stepnicy i Trzebieży oraz w miejscowości Kamień (powiat wejherowski, Pomorskie) nad jeziorem Wysoka–Wycztok.

Sanepid przypomina, że stan wody w kąpieliskach nadbałtyckich może się nagle pogorszyć. W ich pobliżu mogą się pojawić zakwity sinic, które sprawią, że kąpiel w tych miejscach zostanie zabroniona.

W razie obfitego zakwitu sinic, Sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonym akwenie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po połknięciu takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl