Kryzys migracyjny wcale nie minął! Europa zmienia metody działania

Francja zwróciła się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli na granicach strefy Schengen - poinformowały służby prasowe Komisji. Według austriackich mediów Wiedeń wystąpi z podobnym wnioskiem, ale nie dotarł on jeszcze do Brukseli. Ponadto dziś na Węgrzech sąd wydał wyrok dwóch lat więzienia za przerzut nielegalnych imigrantów. Jak widać – kryzys migracyjny wcale nie jest przeszłością.

By Vito Manzari from Martina Franca (TA), Italy - Immigrati Lampedusa, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8976081

Rzecznik prasowa Komisji Europejskiej Natasha Bertaud potwierdziła, że Komisja otrzymała w tej sprawie wniosek od Francji, która chce przedłużyć kontrole do 30 października 2018 roku. Decyzja Paryża ma wynikać z zagrożenia terrorystycznego w tym kraju. Francja wprowadziła kontrole na granicach po ataku terrorystycznym z 13 listopada 2015 r., w którym śmierć poniosło 130 osób. W bazie danych centralnego Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) Francja oznaczyła ponad 78 tys. osób, które jej zdaniem stwarzają zagrożenie. To więcej niż wszystkie pozostałe kraje europejskie razem wzięte.

Poinformowała ponadto, że Bertaud, Niemcy, Dania, Austria, Norwegia i Szwecja mają obecnie możliwość prowadzenia kontroli do 12 maja po tym, gdy złożyły podobne wnioski na okres sześciu miesięcy od 12 listopada 2017 r. W ich przypadku przywrócenie kontroli w strefie Schengen było początkowo związane z napływem imigrantów do UE w 2015 r. Jednak Komisja Europejska uważa obecnie, że sytuacja jest pod kontrolą, i wcześniej ostrzegała, że nie będzie już dawać zielonego światła kontrolom opartym na tej podstawie prawnej.

Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnych wniosków z tych krajów o tymczasowych kontrolach granicznych wykraczających poza maj 2018 r. – wyjaśniła.

Według austriackich mediów, między innymi agencji prasowej APA, Wiedeń już podjął decyzję, że będzie chciał przedłużenia kontroli, ale wniosek nie dotarł jeszcze do Brukseli.

Dziś na dwa lata więzienia sąd skazał rumuńskiego przemytnika na Węgrzech za przerzucenie przez granicę nielegalnych migrantów. 36-letni obywatel Rumunii we wrześniu zeszłego roku próbował przewieźć z Rumunii przez Węgry na Słowenię dziesięciu Afgańczyków i Lankijczyków, ale wpadł podczas kontroli drogowej na autostradzie M7 w komitacie (województwie) Somogy, którego stolicą jest Kaposvar.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#kryzys migracyjny #KE #Strefa Schengen #kontrole

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo