Śledztwo w sprawie Gromosława Cz. przedłużone. Akt oskarżenia dla byłego szefa UOP-u i ojca chrzestnego PO we wrześniu?

/ zdjęcie ilustracyjne / fot. Małgorzata Armo/Gazeta Polska

Magda Groń

Kontakt z autorem

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

To jedno z najbardziej poważnych i najbardziej skomplikowanych postępowań prokuratorskich w Polsce, dotyczących największych polskich prywatyzacji, ma zostać zakończone do 30 września. Jednym z zamieszanych w sprawę jest były szef UOP Gromosław Cz., który jest podejrzany o korupcję oraz posiadanie bez zezwolenia broni.

„Przeciwko Gromosławowi Cz., podejrzanemu o przestępstwo z art. 229 § 1 k.k. i inne uprzejmie informuję, że w dalszym ciągu pozostaje ono na biegu. W toku tego śledztwa, wobec Gromosława Cz. zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów, o przestępstwa z art. 229 § 1 k.k. i art. 229 § 4 k.k. w zw. z art. 12 k.k. oraz z art. 263 § 2 k.k. w związku z udzielaniem przez niego, w okresie od 24 czerwca 2002 roku do 21 maja 2003 roku, korzyści majątkowej znacznej wartości osobie pełniącej funkcję publiczną oraz posiadaniem, bez wymaganego zezwolenia, broni palnej.
Po raz ostatni postępowanie zostało przedłużone przez Zastępcę Prokuratora Generalnego, a termin śledztwa został zakreślony do 30 września 2018 roku.” 

- poinformowała portal niezalezna.pl  prowadząca śledztwo Prokuratura Regionalna w Katowicach

Prowadzone przez nią śledztwo to jedno z najpoważniejszych i najbardziej skomplikowanych postępowań prokuratorskich w Polsce. Dotyczy nieprawidłowości i korupcji przy największych polskich prywatyzacjach – STOEN, PLL LOT i Telekomunikacji Polskiej. Akta śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy największych polskich prywatyzacjach liczą bez załączników kilkaset tomów.

W materiałach znajdują się m.in. tysiące dokumentów uzyskanych w ramach pomocy prawnej m.in. z Cypru, ze Szwajcarii, z Liechtensteinu i Hongkongu. Dzięki nim katowickim śledczym udało się zgromadzić informacje o zarejestrowanych w rajach podatkowych spółkach uczestniczących w polskich prywatyzacjach, oraz wyciągi z zagranicznych kont bankowych, przez które przepływały podejrzane środki.

Według prokuratury jedną ze spółek wykorzystywanych do nielegalnego procederu była zarejestrowana w Liechtensteinie firma Draco Corporation. To na jej konto miała wpłynąć opiewająca na milion dolarów łapówka za sprzedaż szwajcarskiemu inwestorowi narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT. Ze spółką Draco związany był nie tylko mecenas Tomczak, ale również Andrzej Piechocki. Ten ostatni wraz z gen. Cz. brał też udział w prywatyzacji przedsiębiorstwa energetycznego STOEN. Oficjalnie spółka byłego szefa UOP (The Quest) otrzymała za doradztwo przy tej transakcji w sumie 1,2 mln euro.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hakerzy zaatakowali... policję

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Nieznani hakerzy włamali się w nocy z piątku na sobotę do serwisu rozsyłającego informacje prasowe londyńskiej policji metropolitalnej. Opublikowali na stronie i w mediach społecznościowych obraźliwe wiadomości. "Co zrobicie, zadzwonicie po policję?" - kpili.

Hakerzy włamali się do systemu dystrybucyjnego, który automatycznie zamieszcza informacje na stronie i kontach społecznościowych policji, a także rozsyła je do akredytowanych dziennikarzy. Łącznie opublikowano kilkanaście wpisów, które obrażały policję oraz zawierały niepotwierdzone oskarżenia dotyczące innych osób.

Nadinspektor Roy Smith z Metropolitan Police potwierdził, że taki incydent miał miejsce. Napisał na Twitterze, że doszło do "nieautoryzowanego dostępu" do oficjalnych kont policji.

"Nasz zespół prasowy ciężko pracuje, aby usunąć te wiadomości i zadbać o bezpieczeństwo konta. Prosimy o ignorowanie tweetów, dopóki nie potwierdzimy, że nasze konto jest z powrotem pod kontrolą"

- zaapelował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl