„Przeciwko Gromosławowi Cz., podejrzanemu o przestępstwo z art. 229 § 1 k.k. i inne uprzejmie informuję, że w dalszym ciągu pozostaje ono na biegu. W toku tego śledztwa, wobec Gromosława Cz. zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów, o przestępstwa z art. 229 § 1 k.k. i art. 229 § 4 k.k. w zw. z art. 12 k.k. oraz z art. 263 § 2 k.k. w związku z udzielaniem przez niego, w okresie od 24 czerwca 2002 roku do 21 maja 2003 roku, korzyści majątkowej znacznej wartości osobie pełniącej funkcję publiczną oraz posiadaniem, bez wymaganego zezwolenia, broni palnej.
Po raz ostatni postępowanie zostało przedłużone przez Zastępcę Prokuratora Generalnego, a termin śledztwa został zakreślony do 30 września 2018 roku.” 

- poinformowała portal niezalezna.pl  prowadząca śledztwo Prokuratura Regionalna w Katowicach

Prowadzone przez nią śledztwo to jedno z najpoważniejszych i najbardziej skomplikowanych postępowań prokuratorskich w Polsce. Dotyczy nieprawidłowości i korupcji przy największych polskich prywatyzacjach – STOEN, PLL LOT i Telekomunikacji Polskiej. Akta śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy największych polskich prywatyzacjach liczą bez załączników kilkaset tomów.

W materiałach znajdują się m.in. tysiące dokumentów uzyskanych w ramach pomocy prawnej m.in. z Cypru, ze Szwajcarii, z Liechtensteinu i Hongkongu. Dzięki nim katowickim śledczym udało się zgromadzić informacje o zarejestrowanych w rajach podatkowych spółkach uczestniczących w polskich prywatyzacjach, oraz wyciągi z zagranicznych kont bankowych, przez które przepływały podejrzane środki.

Według prokuratury jedną ze spółek wykorzystywanych do nielegalnego procederu była zarejestrowana w Liechtensteinie firma Draco Corporation. To na jej konto miała wpłynąć opiewająca na milion dolarów łapówka za sprzedaż szwajcarskiemu inwestorowi narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT. Ze spółką Draco związany był nie tylko mecenas Tomczak, ale również Andrzej Piechocki. Ten ostatni wraz z gen. Cz. brał też udział w prywatyzacji przedsiębiorstwa energetycznego STOEN. Oficjalnie spółka byłego szefa UOP (The Quest) otrzymała za doradztwo przy tej transakcji w sumie 1,2 mln euro.