Minister Kwieciński o świetnej kondycji gospodarki. „Realizacja programu przynosi pozytywne skutki”

/ P. Tracz Kancelaria Premiera

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Dwa lata temu różni eksperci krajowi i zagraniczni wieścili, że w 2017 roku będzie w Polsce zapaść finansów publicznych. Widać jednak, że konsekwentna realizacja programu gospodarczego, strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przynosi pozytywne skutki, również w sytuacji, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości finansuje największe od lat programy społeczne, zmniejszając ubóstwo i nierówności społeczne – powiedział portalowi Niezalezna.pl minister rozwoju i inwestycji, Jerzy Kwieciński.

"Dług sektora finansów publicznych Polski spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB" – oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's. Agencja podkreśliła, że "z uwagi na mocniejszą od oczekiwań sytuację fiskalną oraz sprzyjające otoczenie gospodarcze spodziewamy się, że relacja długu do PKB Polski będzie spadać. Prognozujemy, że dług spadnie do 2019 r. do 49 proc. PKB". CZYTAJ WIĘCEJ

O te dobre wiadomości od Agencji Moody's portal Niezalezna.pl zapytał ministra rozwoju i inwestycji, Jerzego Kwiecińskiego.

Mamy nie tylko dobre wyniki gospodarcze, które potwierdzane są przez Główny Urząd Statystyczny, ale również potwierdzenia od agencji ratingowych, które coraz lepiej oceniają naszą gospodarkę. Nie tylko my ją dobrze oceniamy, ale widać, że do naszych opinii skłaniają się również zagraniczne agencje

ocenił minister.

Jerzy Kwieciński podkreślił, że "z pozytywnych wieści, które do nas napływają, to jest oczywiście fakt, że maleje deficyt budżetowy – za ubiegły rok według szacunków jest to 1,5 proc., więc spadł z 2,3 proc., które były w 2016 roku".

Szef resortu inwestycji i rozwoju przypomniał jednocześnie, że "dwa lata temu różni eksperci krajowi i zagraniczni wieścili, że w 2017 roku będzie w Polsce zapaść finansów publicznych".

Widać jednak, że konsekwentna realizacja programu gospodarczego, strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przynosi pozytywne skutki, również w sytuacji, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości finansuje największe od lat programy społeczne, zmniejszając ubóstwo i nierówności społeczne.

Mamy więc dobrą sytuację finansów publicznych, mamy rosnącą gospodarkę, która powoduje dobre przychody budżetowe, ale maleje nam również zadłużenie. To zadłużenie całego sektora finansów publicznych wynosi obecnie  niewiele ponad 50 proc. – 50,6 proc. – takie dane podał GUS, a to oznacza, że niebawem może ono spaść poniżej 50 proc. i takiej opinii jest Agencja Moody's

 – podsumował minister Jerzy Kwieciński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts