Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA podał, że zatrzymania tych osób dokonali agenci z łódzkiej delegatury CBA m.in. w Wólce Kosowskiej.

Zatrzymaliśmy dwoje biznesmenów pochodzenia wietnamskiego, działających w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej, prezesa grupy handlowej z Tarnobrzega i pośrednika, który przewoził "brudne pieniądze" –powiedział Kaczorek.

To spółki - F. i D. - prowadzone w Wólce Kosowskiej przez zatrzymanych, wystawiały fikcyjne faktury VAT na przynajmniej 16 mln 400 tys. zł. Agenci zabezpieczyli samochód terenowy wart ok. 700 tys. zł i 55 tys. euro gotówki.

Prezes tarnobrzeskiej spółki miał też od innych firm nabyć nielegalnie fikcyjne faktury VAT na kolejne ok. 3 mln zł, by nie płacić tego podatku - podał Kaczorek i zaznaczył, że czynności w tej sprawie trwają.

Funkcjonariusze CBA przeszukują mieszkania zatrzymanych, a w biurach rachunkowych zabezpieczają dokumentację księgową. Kwoty nielegalnych faktur mogą się zwiększyć – powiedział Kaczorek.

Czwarty zatrzymany, to osoba pośrednicząca w praniu pieniędzy i przewożąca je.

Pośrednik jest nieformalnie związany z warszawską agencją pracy tymczasowej, której szefów w lutym zatrzymali już agenci CBA – mówił Kaczorek.

Według CBA, zatrzymani - poprzez system spółek i przelewów - wyprali ponad 161 mln zł dochodów z przestępstw,

Wcześniej w tym śledztwie zarzuty usłyszało 33 podejrzanych - pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek, a grupa miała działać w latach 2014-17 i zajmować się fikcyjnym obrotem m.in. tekstyliami i wystawianiem nierzetelnej dokumentacji VAT.