Bez państwa ani rusz

  

Właściciele polskiego producenta autobusów Solaris, rodzina Olszewskich, chcą go w tym roku sprzedać; niewykluczone nawet, że w całości. Solaris to jeden z nielicznych po 1989 r. przykładów sukcesu polskiej marki na skalę światową. W zeszłym roku firma zanotowała rekordowe przychody (ok. 1,85 mld zł), perspektywy na najbliższe lata też są bardzo dobre – na rok 2018 firma ma już zamówienia na ponad 1400 autobusów i trolejbusów.

Widocznie właściciele uznali, że to najlepszy moment na sprzedaż, bo w długiej perspektywie potrzeba będzie ogromnych inwestycji w rozwój (np. w prace nad autobusami autonomicznymi) i siłami polskiego kapitału rodzinnego może się to nie udać. W grze są, jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, inwestorzy z Chin i Turcji. Oraz państwowy Polski Fundusz Rozwoju. Rząd ma plan, by połączyć największych polskich producentów autobusów, pociągów i tramwajów, tak jak konsoliduje banki. Liberałów te zjawiska oburzają, ale przecież przykład Solarisa pokazuje, że jeżeli chcemy, by firma miała bazę w Polsce, bez wsparcia państwa pewnego poziomu nigdy się nie przeskoczy. A państwo to wciąż zdecydowanie największy polski inwestor. Czy się komuś to podoba, czy nie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts